Zdroj foto: Shutterstock
Faktory ovlivňující šedivění jsou genetika, stárnutí, stres a oxidační stres, tvorba melaninu, některá onemocnění a nedostatek určitých živin a vitamínů, například vitamínů B12, biotinu a minerálů jako selen a zinek. Genetiku a stárnutí neovlivníme. Většinu nemocí naštěstí umíme vyléčit nebo alespoň zmírnit jejich příznaky a průběh. Stres, oxidační stres i nedostatek živin bychom ale měli zvládat pomocí dobré péče o své tělo. Šedivění tak máme do značné míry pod kontrolou. Pokud však jeden z vašich rodičů šedivěl už před třicítkou, je velmi pravděpodobné, že i vy budete mít stříbrné vlasy velmi brzy. Vědci dokonce objevili gen, který je zodpovědný za předčasné šedivění. Objeví-li se vám ale první šediny kolem třicítky a nejde o genetiku, měli byste zbystřit!
Ignorovat šediny může být nebezpečné
První šedivé vlasy překvapí každého bez ohledu na pohlaví. Není neobvyklé, že si je ženy i muži zakrývají barvou na vlasy. Pokud se ale šediny objeví příliš brzy, může to být signál těla, že něco není v pořádku. Zejména lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem a začnou šedivět kolem třicítky, by o tom měli informovat lékaře a žádat vyšetření u kardiologa. Vědci totiž zjistili, že předčasné šedivění souvisí s vyšším rizikem ischemické choroby srdeční (ICHS). Ta v počátečním stádiu nemá žádné příznaky, a proto se doporučuje tomuto znaku věnovat pozornost.
Dalším možným důvodem předčasného šedivění je nadměrná tvorba peroxidu vodíku. Vlasové folikuly běžně produkují malé množství peroxidu, ale když se nahromadí, mění barvu vlasů. Tento problém lze řešit například UVB zářením, které se používá i při poruchách pigmentace pokožky.
Nevyvážená strava nebo nedostatek vitamínů – zejména vitamínu D3 a B12 – vede ke ztrátě melaninu. „Melanin je pigment tvořený melanocyty, což jsou buňky pokožky. V kůži slouží k ochraně před UV zářením,“ vysvětluje Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické laboratoře Natures. Melanin ovlivňuje i zbarvení pokožky a vlasů. Když ho začneme ztrácet, vlasy přicházejí o svou pigmentaci a mění se na šedé, stříbrné, bílé...
Bojujte pomocí vitamínů
Kromě již zmíněných vitamínů je pro boj proti předčasnému šedivění důležité dostatečné množství selenu a zinku. „Zinek je minerál nezbytný pro zdraví. Je důležitý pro zdravou pokožku, nehty a vlasy a také přispívá k tvorbě melaninu,“ potvrzuje A. Doboly. Dodává, že teprve před asi dvaceti lety se zjistilo, že melanocyty mají i imunitní funkci: „Dokážou pohlcovat patogeny podobně jako imunitní buňky makrofágy a také dokážou aktivovat specifický imunitní systém prezentací antigenů. Znamená to, že na svém povrchu vystaví určité bílkoviny – antigeny – podle kterých imunitní buňky poznají, jaké patogeny se nacházejí v okolí, a vyrobí na ně přesné protilátky.“
Chcete-li si co nejdéle uchovat vlasy bez šedin, hledejte doplňky stravy, které obsahují doporučenou denní dávku selenu, zinku, vitamínu D3 a B12. Dávejte si ale pozor, abyste nepřekročili doporučené množství – mohli byste se předávkovat!
Zdroj foto: Shutterstock
Ochrana před oxidačním stresem
Volné radikály a oxidanty škodí nejen pokožce, ale i vlasům. Mohou poškozovat vlasové folikuly a přispívat k šedivění. Ochranu zajišťuje selen a také beta glukan. „Je vědecky potvrzeno, že beta glukany aplikované na pokožku zvyšují její ochranu proti patogenům, pomáhají chránit před oxidačním stresem a napomáhají hojení ran, ekzémů nebo lupénky. Některé studie naznačují, že i orálně užité beta glukany mohou podpořit imunitní odpověď v pokožce, ale tyto mechanismy zatím nejsou plně objasněné,“ říká A. Doboly. Známé jsou imunomodulační účinky beta glukanů na vnitřní prostředí. Mnoho vnitřních problémů se projevuje právě na pokožce, takže užívání beta glukanů prospívá imunitě, pokožce i vlasům. Antioxidační účinky mají také polyfenoly – látky produkované rostlinami, které je chrání před UV zářením a patogeny. Mezi nejznámější polyfenoly patří resveratrol, který je spojován s pozitivními účinky červeného vína. Nemusíte však hned sahat po víně – resveratrol lze získat i z jiných zdrojů, například z japonského pohankovníku, a to ve vysoké čistotě až 98 %.
Pro dobrou kondici vlasů je důležitá i měď a železo. Některé výzkumy naznačují, že nedostatek mědi by mohl souviset s předčasným šedivěním, ale zatím nejsou dostatečně rozsáhlé, aby to bylo potvrzeno. Kdo se dožije vyššího věku, musí počítat s tím, že mu vlasy zešediví a také prořídnou. Tento fakt nelze obejít, ale procesy lze zpomalit nebo zmírnit.
Všude samé vlasy
Začít pátrat po příčině, protože vlasy padají více, než je přirozené, bychom měli, když máme pocit, že vlasy jsou kromě hlavy skoro všude okolo. „Obvykle si všimneme prořídnutí vlasů pouze tehdy, když se jejich počet sníží o 10-15 % - to znamená, když je nacházíme všude kolem nás – ve vaně, na polštáři, na oblečení, na hřebenech – a když se nám vlasy velmi snadno uvolňují při mechanickém tahu. V tu chvíli máme problém, který je třeba řešit s odborníkem," říká PharmDr. Kristína Ferencik odborná konzultantka Fytotofontana. Za účinné řešení se v tomto případě považuje používání vlasového séra, které může skvěle působit na stárnutí a vypadávání vlasů. Zároveň mohou mít i pozitivní vliv proti jejich maštění.
Fakta a mýty o šedinách
- Šedivé vlasy mají tendenci být sušší, a proto působí jemněji. I když jsou šedé, zaslouží si péči.
- Styling suchých šedivých vlasů usnadní hydratační produkty. Místo gelů a lepkavých sprejů používejte stylingové krémy a vlasové oleje, které šediny hydratují po celý den.
- Stres sám o sobě šedivění nezpůsobuje, ale přispívá k němu. Prokázáno však je, že ze stresu mohou vlasy vypadávat.
- Jeden z nejrozšířenějších mýtů tvrdí, že když si vytrhnete šedý vlas, na jeho místě naroste několik dalších. To není pravda, i když vytrhávání se nedoporučuje – může poškodit folikul, a na tom místě už vlasy nemusí dorůst. Poškození folikulů v okolí šedivých vlasů může také vést k tomu, že i nové vlasy na tomto místě budou šedé, protože oslabený kořínek nemusí mít dostatek vitamínů, minerálů nebo melaninu.
Zdroj info: Tiskové materiály/Natures - Adrián Doboly, Fytotofontana, PharmDr. Kristína Ferencik, studie
Nový komentář