Na většině středních škol začíná výuka od půl osmé do osmi ráno. Výzkumníci v oblasti spánku však potvrzují fakt, že děti v pubertě vstávají z postele čím dál tím později. Během puberty se totiž doba spánku mění. Mnoho teenagerů je vzhůru dlouho do noci, protože se chodí bavit nebo se učí. Ráno potom spí déle a nechce se jim vstávat.

Výzkum z Brownu

 

Profesorka psychologie Mary Caskardon z univerzity v Brownu se zabývá studiem vlivu brzkého ranního vyučování na děti v pubertě již od roku 1980. Říká, že se jedná spíše o biologickou nutnost.

 

 

Starší teenageři mají noční změny v hladině melatoninu, tedy hormonu mimo jiné ovlivňujícího také nespavost. Tento fakt zapříčiňuje to, že děti v pubertě jsou dlouho vzhůru a ráno potom pozdě vstávají a jsou unavené.

 

Kolik hodin potřebuje teenager spát

 

Podle národní asociace pro spánek potřebuje většina dětí mezi 10 a 18 lety každou noc 8,5 až 9,25 hodiny spánku. Dodržet takový spánkový režim ale předpokládá:

 

    + prosadit u dítěte pravidelný spánkový rozvrh a dbát, aby ho dítě dodržovalo,

    + mluvit s teenagerem o jeho spánku, vstávání a o tom, jak je unavený,

    + diskutovat s ním o tom, kolik času stráví při mimoškolních aktivitách.

 

Hodina spánku navíc

 

Spánkoví experti preferují začátek školy pro děti v pubertě v půl desáté nebo v deset ráno. Výzkumníci z univerzity John Hopkins objevili, že teenageři, jimž dopolední vyučování začíná později, mají i lepší školní výsledky.

 

Otázkou však zůstává, do jaké míry by bylo možné v jednotlivých zemích změnit rozvrhy. Pokoušeli se o to například v Minnesotě. Učitelé potvrdili, že jedna hodina spánku navíc má na studenty pozitivní vliv.

 

Zdroj: National Sleep Foundation

 

Připravil www.dobry-spanek.cz

 

Kdy vstáváte? A co vaše ratolesti? Přivítaly by školu od desíti?

Reklama