preg.jpg
Foto: Shutterstock

Odborníci mají jasno. Ženské tělo je z biologického i genetického hlediska nejlépe připraveno na první těhotenství mezi 20. a 24. rokem života. „Ve věku okolo 20 let je ženské tělo v optimálním stavu pro těhotenství. Vaječníky jsou ve výborné kondici, tkáně porodních cest pružné a celkový stav organismu je ideální pro plození. Rizika genetických vad plodu jsou z hlediska věku minimální,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Jana Neudeckerová s tím, že s rodičkami v tomto věku se ale bohužel nesetkává příliš často. Důvod je prostý. Průměrný věk porodu prvního miminka překročil 31 let. Proto není divu, že přibývá párů, které mají s otěhotněním potíže.

Od třiceti let plodnost klesá

„Okolo třiceti let věku již není žena na svém fyziologickém vrcholu plodnosti, ale stále je její tělo schopné bez větších problémů otěhotnět a těhotenství udržet. Po třicítce však plodnost prudce klesá. Zhoršuje se pružnost tkání a zvyšují se i rizika genetických vad plodu,“ upozorňuje gynekoložka. Po 35. narozeninách pak těhotná žena spadá mezi rizikové rodičky. Jiný stav je totiž spojen se zvýšeným rizikem těhotenských komplikací. Od samovolných potratů přes vysoký krevní tlak, preeklampsii, metabolické poruchy až po poruchy nitroděložního vývoje plodu.

„Po 35. roce života ženy je riziko vývojových vad plodů 1,0 %, po 40. roce 1,8 %, po 45. roce až 6,0 %. Starším ženám se častěji než mladým matkám rodí děti s Downovým syndromem. Vyšší věk partnera se na vzniku vývojových poruch plodu sice podle dnešních informací projevuje, ale ne tak významně jako u ženy,“ uvádí v Knize o těhotenství, porodu a dítěti uznávaný porodník prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.

Složitější je i porod

Když už se ženě v rizikovém věku podaří otěhotnět a odnosit zdravé miminko, musí být připravena i na možnost komplikovanějšího porodu. „Tkáně porodních cest jsou již značně rigidní. Pro prvorodičku v tomto věku přináší vaginální porod vyšší riziko poranění porodních cest a hráze včetně poranění řitního svěrače. Dále vzhledem k vyššímu riziku poškození struktur pánevního dna dochází u starších rodiček k častější poporodní inkontinenci,“ vyjmenovává možné problémy gynekoložka Jana Neudeckerová. Ta vidí věk kolem třiceti let jako kompromis mezi ideálním biologickým věkem nastávající maminky a věkem, kdy již bývá také finančně zajištěná a má za sebou i splněné cíle v podobě kariéry, cestování nebo zábavy.

Zdroj informací: prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. - Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, MUDr. Jana Neudeckerová, Gyn Medico

Čtěte také:

Reklama