Pět procent. Jen takovou šanci na početí přirozenou cestou máte po čtyřicítce. Jasně že ve dvaceti řešíte spíš školu, kariéru a vztahy, ale otázku ohledně budoucího mateřství byste si měla položit už teď. Za dvacet let totiž bude pozdě.

Nikdy v historii neměly ženy takovou kontrolu nad svou plodností jako nyní. Antikoncepce a metody „umělého“ oplodnění asistují párům při zakládání rodiny. Ovšem plodnost se v průběhu života mění a ani nové technologie nemusejí být všemocné.

pregnancy

Po třicítce plodnost klesá

Věk mezi 20 a 30 lety je nejplodnějším obdobím v životě ženy. Tehdy má žena největší počet kvalitních vajíček a nejvyšší šanci na bezproblémový průběh těhotenství a porod bez komplikací. Jenže v současné době spousta žen před třicítkou řeší spíše kariéru, zatímco reprodukční plány odsouvá. Nicméně je vhodné v tomto období o případných potomcích přinejmenším přemýšlet a ujasnit si, co od života v tomto směru očekáváme. Po třicítce se totiž začíná plodnost ženy postupně snižovat.

  • Pokles ženské plodnosti nabere obrátky po 35. roce života.
  • Ještě před čtyřicátými narozeninami klesne šance otěhotnět asi na 20 %.
  • V tomto věku se navíc zvyšuje riziko potratu a genetických vad.
  • Těhotenství a porod jsou u starších matek častěji doprovázeny různými komplikacemi.

Pátá dekáda života – šance jsou minimální

pregnancy

Možná i vy znáte ženu, které se podařilo otěhotnět po čtyřicítce. Ale je to spíše výjimka. Po 40. narozeninách je šance na otěhotnění asi 5 %. Mnoho žen, kterým se to podařilo, muselo projít i několika cykly umělého oplodnění. Jejich dítě se dokonce mohlo narodit z darovaného vajíčka. A to nemluvíme o závažných těhotenských komplikacích, které jsou v tomto věku ještě častější než u rodiček po třicítce.

Mezi lékaři panuje vzácná shoda, že biologicky nejlepší věk na otěhotnění je mezi 20. a 35. rokem života ženy. Jestli si dítě pořídíte těsně po dvacítce, nebo až o patnáct let později, záleží na vaší představě o kariéře, na kvalitě partnerského vztahu i finančním zajištění. Nezapomeňte však, že příliš dlouhé čekání může početí a úspěšné donošení dítěte výrazně ztížit, nebo dokonce znemožnit.

Autor: U Lékaře.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama