Váháte, kdy je ten správný čas na to, začít uvažovat o dítěti? Tak tady rozhodně platí, že čím dříve, tím lépe.

baby

„Zatímco na přelomu osmdesátých a devadesátých let byly největším problémem při otěhotnění neprůchodné vejcovody způsobené srůsty po prodělaných zánětech nebo při endometrióze, u dnešních žen je největším nepřítelem jejich věk,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Malý, CSc., přednosta institutu reprodukční medicíny Unica, který poukazuje na fakt, že každá žena se rodí s dostatečnou funkční kapacitou vaječníků, která se však s rostoucím věkem snižuje.

U stále vyššího počtu žen také dochází k předčasnému vyčerpání vaječníků, třeba již v 35 letech. Rovněž kvalita vajíček je velmi ovlivňována věkem ženy. Vědecké analýzy prokázaly, že už ve 32 letech má žena až 25 % vajíček geneticky nekvalitních; ve 40 letech je to minimálně polovina.

A co muži?

„Také kvalita spermií u mužů se trvale snižuje, což zřetelně vidíme i u dárců. V roce 2002 byl u nás na Unice jako dárce akceptovatelný každý pátý muž; v roce 2012 již jen každý osmý! Na kongresu Evropské společnosti reprodukční medicíny také byla již v roce 2005 zveřejněna studie s neradostným výsledkem ukazujícím, že pokud se nezpomalí tempo zhoršování kvality spermií u bílých mužů, do 50 let už nebude plodný žádný z nich,“ vysvětluje doktor Zdeněk Malý z institutu reprodukční medicíny Unica.

Bohužel současná medicína prozatím nenašla způsob, jak kvalitu spermií zlepšit. Na trhu a především na internetu jsou k dispozici různé preparáty a potravinové doplňky, které slibují nápravu, doposud však žádná seriózní vědecká studie jejich účinnost nepotvrdila. Kvalita spermií navíc rovněž klesá s věkem.

„Na základě těchto faktů bych párům doporučoval začít s plánováním rodiny včas, ideálně do 30 let. Do třicítky bývají vajíčka i spermie ještě v plné síle, vykazují minimum genetických vad a také hormonální systém v ženském těle funguje obvykle lépe než ve vyšším věku. V případě, že si rodinu do třiceti let pořídit z různých důvodů nemůžete, doporučujeme zvážit zmražení vajíček a spermií a jejich uchování na pozdější dobu,“ říká odborník na početí.

Je třeba si uvědomit, že současná reprodukční medicína toho umí opravdu hodně. Existují precizní metody, jak stimulovat vaječníky, vybrat tu nejlepší spermii i to nejslibněji se vyvíjející embryo, ale není všemocná.

Reklama