Když mě v lednu můj nastávající požádal o ruku, bylo jasné, že do svatebních šatů potřebuji nějaké kilo shodit. Každý den po večeři jsem si říkala, že od zítřka začínám s pravidelným cvičením, zdravou dietkou, vyčistím si organismus. No prostě zhubnu tak, aby mi to vydrželo a já ze sebe měla dobrý pocit. Jenže… času bylo stále dost a já navíc přestala kouřit. Takže i když jsem moc nejedla, místo toho, abych hubla, jsem ještě přibrala.

 

Při představě, jak stojím před všemi těmi lidmi a v obepnutých svatebních šatech mi prosvítají špeky, mě omývalo. A tak jsem si přes svou známou sehnala číslo na trenéra fitness Zbyňka Ceradského, který prý pomohl už horším případům. Můj cíl – za dva měsíce dolů šest kilo a váhu si pak udržet. Dnes máme první trénink. Tak se dopředu raději na všechno vyptám.

 

Dotaz: Na to, abych zhubla šest kilo mám už jen necelé dva měsíce. Nechci ale hubnout nezdravě a chci si váhu i potom udržet. Je to reálné?

Zbyněk Ceradský: Reálné to je, musíš ovšem dodržet několik zásad. Každý trenér ti řekne, že při redukci hmotnosti je úbytek 1 kilo za týden ideální. Ve tvém případě je tedy tak akorát čas, začít na sobě pracovat. Takže žádné stresy, do svatby to stihneme. Problém udržení si dosažené hmotnosti ale závisí na tom, do jaké míry si zažiješ nové stravovací návyky.

 

Dotaz: Když už jsi načal tohle téma, jak je to tedy s tím jídlem? Budu trpět hlady?

ZC: Většina lidí, kteří začínají hubnout, si myslí, že pokud se řekne dieta, znamená to nutně, že budou hlady okusovat tužky. A možná proto se do změny své postavy ani nepustí. Opak je však pravdou. Důležité je stravovat se častěji a hlavně vědět, co jíst a v kterou denní dobu. S tím ti pomůžu   a sestavím ti jídelníček - nebo spíš seznam potravin s doporučením, kdy a co můžeš. Pokud se radami budeš řídit, pocit hladu by neměl nastat. Malinko horší to pak bývá s chutěmi. Ale i to se dá zvládnout, pokud víš, jak na to. Jedná se o psychickou záležitost, kterou můžeš překonat.

 

Dotaz: Jak poznám dobrého trenéra?

ZC: Samozřejmostí by mělo být osvědčení o tom, že má v dané oblasti patřičné vzdělání, popřípadě dosáhl v dané oblasti nějakých sportovních výsledků. Co však žádná škola neovlivní, jsou osobnostní rysy daného člověka. Pak už záleží jen na tobě, jak ti bude trenér vyhovovat. Proč cvičit s někým, kdo je ti nesympatický a s kým se necítíš dobře? Sport by měla být také příjemná forma psychické relaxace, i když dochází k fyzickému vyčerpání. Endorfiny, které se ti při něm vyplavují do krve, jsou „sladkou“ odměnou. Takže, pokud ti současný trenér nevyhovuje, vyměň ho.

 

Dotaz: Na čem úspěch závisí? Co všechno se mnou budeš dělat?

ZC: Mnoha lidem se to asi nebude líbit, zejména pak ne těm, kteří propagují různé kouzelné hubnoucí pomůcky a přípravky. Pokud ale chceš opravdu zdravě zhubnout, musíš dodržet tři zásady. První a asi nejdůležitější je: vhodně upravit jídelníček – snížit energetickou hodnotu přijímaných potravin na patřičnou mez tak, aby docházelo k pozvolnému úbytku hmotnosti. Takže žádné hladovění, ale ani přejídání. Za druhé, budeš si muset ve svém programu najít čas na sport, a to minimálně 3x týdně. Pro komplexní tvarování postavy je ideální cvičení v posilovně. Dále, pokud ti zbude čas, mimo posilovnu doporučuju navštěvovat třeba lekce spinningu. A za třetí, musíš si uvědomit svůj cíl a dělat všechno proto, abys jej dosáhla. Hřešením v jídle a omlouváním si, že ti na trénink nezbývá čas, šidíš sama sebe. Takže kýžený úspěch závisí jen a jen na tobě a na tvé vůli. Já jsem tu jen od toho, abych ti ukázal, jak na to. Když budeš opravdu chtít, půjde to.

 

 

Dotaz: V jakých fitkách působíš? Překvapilo mě, že ty jezdíš za mnou a ne já za tebou…

ZC:  Počkej, aby to nevyznělo tak, že za tebou jezdím domů. Pravdou je, že do Prahy dojíždím za klienty. Práce s nimi mne vážně baví, tak proč se jí nevěnovat?  Předpokladem kvalitního tréninku je dobré a komplexní vybavení, které má doma málokdo. Proto tedy doporučuji navštěvovat sportovní centra, kde si každý určitě najde tu aktivitu, která mu nejvíce vyhovuje. Ať už je to cvičení v posilovně, některá z forem aerobiku, yoga, spinning nebo squash.  Mne můžete zastihnout ve fitness centrech SC YMCA na Praze 1, Oxygen Club Příbram a Fitness Centrum Březnice, které je i mou domovskou „stanicí“. Pokud však má klient fitko jinde v Praze, stačí se domluvit a mohu za ním přijet.

 

Dotaz: Jak dlouho se sportu a trénování věnuješ?

ZC: Sám jsem s činkami začínal okolo patnáctého roku věku. No a později mne to „chytlo“ natolik, že jsem se posilování respektive kulturistice začal věnovat jak soutěžně, tak profesně. Trénuji sám sebe, věnuji se, kromě svých „civilních“ klientů i několika nadějným mladým kulturistům a v neposlední řadě jsem se začal věnovat i pořádání silových a kulturistických soutěží.

 

Dotaz: Určitě máš spoustu cvičenek a fanynek. Je vůbec reálné se k tobě na hodiny dostat?

ZC: Cvičenek ano, fanynek opravdu nevím (smích). Dostat se na mé hodiny reálné samozřejmě je, záleží jen na domluvě. Je pro mě důležité, abych se každému klientu mohl plnohodnotně věnovat. Mám rád, když se věci dělají naplno, a zároveň vím, že moji klienti jsou většinou časově hodně zaneprázdněni. Proto, když potřebují, trénuji je i v „jejich“ fitness centrech, které jsou blíž jejich práci nebo domovu. Většinou s tréninky začínám hodně brzy ráno a končím pozdě večer – tak, aby si mohli zatrénovat i ti, kteří se přes den 100% věnují práci. Pokud má někdo chuť zkusit to se mnou, může se mi ozvat na telefon 607966189 nebo na e-mail cerda@email.cz.

 

Dotaz: Pokud tento článek čte někdo, kdo je na tom podobně jako já – chce něco udělat se svou postavou, co mu doporučíš?

ZC: Neexistuje univerzální návod, který by fungoval na každého stejně. V tréninkovém i stravovacím plánu je vždy nutno zohlednit jednotlivé osobní návyky. Proto lze doporučit jen jediné - ať kontaktuje někoho z těch, kteří jsou schopni mu pomoci. Co se mne týká, vždy se snažím  vyjít vstříc všem požadavkům a vždy se nám podařilo nalézt schůdnou a zároveň příjemnou cestu, jak daných cílů dosáhnout.

 

Kontakt:

MUSCLE FACTORY - Zbyněk Ceradský

            607966189, cerda@email.cz

Reklama