Perstejn-do-textu.jpg
Foto:  Lukáš Voborný, se souhlasem Pernštejn a Koruny Vysočiny

Tuto krajinu jste mohli vidět také v pohádkách Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Jak se budí princezny, Šťastný smolař, ale také v hororu Upír Nosferatu nebo italském seriálu Princezna Fantaghiro a desítkách dalších televizních děl.

Není se co divit, hrad Pernštejn leží v malebné krajině Českomoravské vrchoviny a díky svému unikátnímu vzhledu patří k nejvýznamnějším moravským hradům. Jeho okolí i interiéry jsou pro pohádkové příběhy jako stvořené. Někdy se mu říká „mramorový“, protože byl při jeho stavbě hojně využit místní bílý nedvědický mramor. V areálu hradu roste prastarý tis, s jehož osudem je dle pověsti spojen osud hradu. Zanikne-li tis, zanikne i hrad. Přijeďte okusit kouzelnou atmosféru Pernštejna na vlastní kůži.

Historie sahající až do 13. století
První historická zmínka o hradu se datuje ke konci 13. století, kdy byl založen pány z Pernštejna a stal se jejich základnou na dalších několik století. Původní nepříliš rozsáhlá stavba na vrcholu skalního útesu s válcovou věží dnes zvanou Barborka a třípodlažním palácem byla postupně rozšiřována tak, jak rostla moc i finanční možnosti rodu Pernštejnů. V průběhu 15. století, po rozsáhlém požáru, došlo k velké gotické přestavbě, hrad zmohutněl a rozšířil se. Charakteristické bylo časté užití arkýřů. Intenzivní stavební činnost probíhala až do poloviny 16. století, kdy se začalo budovat čtvrté patro paláce, ale dokončeno již nebylo.

Z osmi poznávacích okruhů si vybere každý
Návštěvníkům hrad nabízí osm poznávacích okruhů. Základní prohlídka vás během 80 minut provede všemi důležitými prostory a obdobími hradního paláce. Zvolit si ale můžete i zkrácený okruh, či si případně prohlédnout hradní nádvoří a exteriéry. Případně pro děti ve věku 4-6 let je připravena speciální interaktivní prohlídka paláce, během které s průvodcem hledají indicie a plní jednoduché úkoly. Za odměnu se jim na konci zjeví bílá paní.

Na Pernštejně ale myslí i na opravdové milovníky a znalce historie. Pro ty jsou připraveny dva mimořádné okruhy, jeden zaměřený na poslední šlechtický rod na hradě, hrabata Mittrowské z Nemyšle, a druhý na stavebně historický vývoj hradu. Obě prohlídky je potřeba si předem rezervovat a jsou vhodné jen pro fyzicky zdatné osoby. Nejnovější okruh vás zavede do obnovené Vrchnostenské zahrady, která je jedinečným souborem zahradních stylů a nachází se netradičně v horském terénu. Návštěva proto není vhodná pro kočárky a vstup není povolen ani zvířatům.

K hradu po naučných stezkách
Pod hradem je parkoviště pro auta, motocykly a autobusy, odkud už po svých vystoupáte po síti parkových a lesních cest za zhruba 20 minut do areálu. Pokud zvolíte cestu vlakem, dojeďte na nádraží Nedvědice, na hrad je to pěšky necelé 2 km. Chcete-li spojit cestu i s poznáváním okolí, z Nedvědice vedou tři naučné stezky. Dle svých časových a fyzických možností můžete zvolit okruh dlouhý 4 km, 5,2 km nebo 13,5 km. Brožurku s mapkou naučných stezek si vyzvedněte v Turistickém informačním centru v Nedvědici. Pokud pojedete na kole, zaparkovat ho můžete na prvním nádvoří u značky cyklostezek.

Zdroj: Hrad Perštejn, Wikipedie, Hrad Pernštejn, Wkipedia a Koruna Vysočiny
 

Reklama