Na jaře končí u většiny pokojových rostlin vegetační klid a chystají se k dalšímu růstu. Jak moc bujný bude, to závisí na podmínkách, které pro to dostanou. Kromě dostatku světla či zálivky je důležité i to, v čem rostou. Proto byste neměla zapomínat na pravidelné přesazování. Jak v něm můžeme chybovat?
Foto: Shutterstock
Jak poznat, že vaše rostlina potřebuje přesadit?
|
1) Nepodceňujte volbu substrátu
Výběr zeminy, z níž bude rostlina po následující (minimálně) rok čerpat sílu, je důležitý. Pokud berete tu obyčejnou, ze zahrádky, riskujete, že si spolu s ní přinesete i zárodky plevele, plísní či jiných škůdců. Velmi také záleží, jak kvalitní zeminu na záhonku máte.
Někteří pěstitelé například nedají dopustit na krtince. Na hromádkách najdete připravenou propracovanou a nakypřenou půdu bez zárodků plevele.
Ideální je zemina z kompostu, kterou můžete podle požadavků té které rostliny smíchat s pískem. Nejjednodušší práci ale budete mít se speciálním substrátem, který koupíte v obchodě. Obsahuje rovnou i hnojivo, takže i v tomto směru budete v blízké době bez starostí. Jen musíte vybrat ten správný, určený pro váš druh zeleně. Jenže i tady pozor. I v některých substrátech se mohou ukrývat plísně, houby nebo škůdci jako jsou třeba smutnice.
Foto: Shutterstock
2) Květináč není jen o designu
Ano, květináč se nám musí líbit. Je ale důležité vybrat ho i na míru rostlině. Měl by být v průměru jen o 2 až 3 centimetry větší, než ten původní. Jinak rostlina požene všechnu svou sílu do kořenů, namísto do listů. Některé navíc v příliš prostorném příbytku nepokvetou. Kromě toho se ve velkém množství zeminy drží až zbytečně moc vody, takže dochází častěji k přemokření kořenů.
Pokud zvolíte květináč keramický, zkuste ho před použitím namočit, aby do sebe natáhl vláhu, a nebral ji kořínkům, až čerstvě zasazenou rostlinu zalijete.
Foto: Shutterstock
3) S kořínky je třeba jednat v rukavičkách
Ačkoli je květináč plný kořínků, nemá jich rostlina nazbyt. Měla byste s nimi zacházet velmi opatrně. A to i s těmi prorostlými dnem květináče. Pokud nepůjdou protáhnout, raději rozbijte květináč. To samé platí i pro odstraňování staré zeminy z kořenového balu. Očistěte z něj jen tu, která skoro opadává sama. Zbytek ponechte.
Co ale odstranit musíte, to jsou kořínky shnilé nebo suché.
Foto: Shutterstock
4) Bez drenáže se neobejdete
Na dno květináče patří kamínky, štěrk, písek, keramzit, nebo třeba rozbitý keramický květináč. Není to jen pro to, aby vám spodem nevypadávala zemina. Díky této centimetrové drenáži nehrozí, že by došlo k přemokření kořínků, protože přebytečná vlhkost jde právě sem. A když je potřeba, substrát si ji vezme zpět.
Foto: Shutterstock
5) Kolik je tak akorát?
Kořenový bal rostliny by měl být přesně uprostřed květináče, abyste mohla nasypat zeminu kolem dokola. Tak, aby se dostalo na všechny kořínky. Postupně ji sklepávejte a jemně stlačujte, aby uvnitř nezůstalo zbytečně moc vzduchu. Pak by voda mohla jen těžko vzlínat vzhůru. Pozor ale, ať to nepřeženete se zeminou navrchu. Nesmíte jí zasypat srdíčko nebo kmínek rostliny. Počítejte ovšem s tím, že po prvním zalití zemina slehne. Pokud je to třeba, ještě ji dosypte. Nechte si ale v květináči místo na zálivku.
Foto: Shutterstock
Nový komentář