shutterstock-204655327.jpg
Foto: Shutterstock

Po staletí lidé používali semena, květy, listy a stonky ibišku v potravinách a tradiční medicíně. Džemy, omáčky, sirupy a čaje s příchutí ibišku dnes najdete po celém světě. Je oblíbený zejména v západní Africe, Střední a Jižní Americe a Karibiku. Ibišek (Hibiscus Sabdariffa) pochází ze severní Afriky a jihovýchodní Asie, ale roste v mnoha tropických a subtropických podnebích.

Ibiškový čaj se vyrábí ze sušených květů ibišku a má sytě červenou barvu. Jeho chuť je nasládlá a zároveň lehce nakyslá. Čaj lze pít teplý, ale výborný je také studený, který je příjemně osvěžující. Právě tak jej konzumují především v teplejších oblastech, například v Egyptě. Z ibišku je také výborný ibiškový džem.

Zajímavostí je, že se karkade používá také jako náhražka alkoholických nápojů v převážně islámské společnosti. V některých zemích však není jen léčivou rostlinou. Květ ibišku například v Číně symbolizuje slávu a bohatství. Na Havaji se používá při různých obřadech jako ozdoba. V některých afrických zemích má dokonce erotický význam.

Ibišek je bohatý na antioxidanty, jako je beta-karoten, vitamín C a antokyan. Antioxidanty v těle ničí škodlivé molekuly známé jako volné radikály, které způsobují poškození buněk a přispívají k onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby a cukrovka. V Egyptě a Súdánu se také používá jako nápoj, který pomáhá snižovat tělesnou teplotu a k léčbě bolesti v krku.

shutterstock-1296486280.jpg
Foto: Shutterstock

Ve studii z roku 2010 zveřejněné v Journal of Nutrition se uvádí, že konzumace ibiškového čaje snižuje krevní tlak. Egypťané však tvrdí, že ke snížení tlaku by se měl pít čaj pouze studený. Teplý má naopak podle nich tendenci tlak zvýšit. Další studie zase ukázaly, že konzumace ibiškového čaje zvyšuje dobrý cholesterol a snižuje hladinu špatného cholesterolu a triglyceridů. Stále jsou však zapotřebí kvalitnější studie, které by zkoumaly dopad konzumace ibišku na hladinu cholesterolu.

Traduje se také, že ibiškový čaj pomáhá při regulaci hmotnosti. Některé studie opravdu v tomto směru prokázaly pozitivní účinky. Jedna dokonce uvádí, že ibišek vedl ke snížení indexu tělesné hmotnosti (BMI), tělesného tuku a poměru boků k pasu.

Ibiškový čaj je také díky sloučeninám nazývaným antokyany, stejnými přirozeně se vyskytujícími chemikáliemi, které dodávají bobulím jejich barvu, přínosný pro zdraví srdce.

Dietoložka Beth Czerwony dokonce říká, že několik studií na zvířatech a několik menších studií na lidech prokázalo schopnost ibišku bojovat proti zánětu. Díky tomu je oblíbený také v asijské přírodní kosmetice. Výtažek z květu ibišku se používá k výrobě produktů péče o pleť. Pomáhá revitalizovat a vyrovnávat hydrataci pokožky a je vynikajícím prostředkem proti stárnutí.

Na druhou stranu však může ibišek i uškodit. Přehled studií z roku 2013 uvádí, že velmi vysoké dávky extraktu z ibišku mohou potenciálně způsobit poškození jater. Konzumace ibišku pak není bezpečná po lidi, kteří užívají chlorochin, lék na malárii. Ibišek může snížit jeho účinnost. Čaj z ibišku se pak také nedoporučuje pít těhotným nebo kojícím ženám. Ačkoliv byly studie provedeny pouze na zvířatech, byly natolik znepokojující, že se nedoporučuje pít čaj v těhotenství ani lidem. Může způsobit potrat nebo opožděnou pubertu u dětí.

647ef84593bcdblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Press trip do Marsa Mathur v Egyptě s BlueStyle, A Research Review on the Use of Hibiscus Sabdariffa, Journal of Nutrition, Journal Of Hypertension, National Library of Medicine, Cleveland Clinic, Thieme, Nefertiti Oils & Herbs 

Reklama