„Za ty známky z matiky nemůžu, jsem přece holka!“ Tak těmhle výmluvám už možná odzvonilo. Vědecký tým vedený Janet Hyde, profesorkou psychologie na University of Wisconsin-Madison, dokázal, že pohlaví nemá na matematický potenciál vůbec žádný vliv.

Neuvěřitelných 7 miliónů matematických testů ze státních zkoušek vypracovaných studenty v deseti státech bylo zkoumáno za účelem porovnání matematických schopností dívek a chlapců. A výsledek? Žádný rozdíl.

Průměrné výkony chlapců i dívek, výsledky těch nejnadanějších i schopnost řešit složité matematické úlohy, byly shodné. Předsudky rodičů i mnohých učitelů o matematických schopnostech dívek a žen by tedy měly vzít za své.

„Pokud jde o výkony v matematice, tak tu nejsou žádné zdůvodněné rozdíly mezi chlapci a děvčaty,“ uvádí ve své zprávě vedoucí studie Janet Hyde a dodává, že je potřeba, aby si rodiče a učitelé opravili své názory, pokud se domnívají, že dívky nemají takové matematické schopnosti jako chlapci. Psycholožka je nadále rozhodnutá bojovat za vymýcení zažitých předsudků.

Vzpomínáte si, jak vám ve škole šla matematika? Myslíte, že matematika, fyzika nebo chemie je spíš mužská záležitost, nebo v těchto oborech pohlaví nerozhoduje?

Reklama