Pro mnohé je toto téma tabu. „Ženy přece neprdí.“ Ale ano, i ženy mají tyto problémy, jen jsou v tomto ohledu na rozdíl od mužů decentnější. Odhoďme předsudky a řekněme si, co je příčinou plynatosti u žen, a zda jsou méně či více častější.

plynatost

„Podle posledních lékařských průzkumů u nás trpí špatným zažíváním až 80 % žen. Tyto potíže jsou pak provázeny zvýšeným nadýmáním a plynatostí. Taková pověra, že ženy neprdí, je naprostý nesmysl. Vždyť by ty bolesti břicha nevydržely,“ řekla mi na úvod praktická lékařka MUDR. Alice Erenbergrová

Paní doktorko, co je hlavní příčinou plynatosti u žen?
Těch příčin může být celá řada, počínaje banálním požitím nevhodného pokrmu až po příznaky vážnějšího onemocnění, například žlučníku, jícnu, trávicího traktu, případně může jít i o poruchu štítné žlázy. Velmi často postihuje ženy nadýmání před menstruačním cyklem, proto by se měly v tomto období vyvarovat jakýchkoliv potravin, které nadýmají, například zelí, květáku, čerstvého chleba nebo luštěnin. Také nápoje by měly zvolit bez bublinek. Nejvhodnější je vlažný čaj nebo obyčejná voda z vodovodu.

Tyto příznaky však obvykle s menstruačním cyklem odezní.
Ano, v řadě případů odezní už s nástupem menstruačního cyklu.

Můžete mi říct, jak k plynatosti a zažívacím obtížím dochází? Co se v našem těle děje?
Nejobvyklejší příčinou nadýmaní je nedokonalé strávení potravin v našem žaludku a tenkém střevě. Za samotnou plynatost pak mohou bakterie, které obývají prostor střev a společně se všemi mikroorganismy vytváří takzvanou střevní mikroflóru. Po většinu času žijí všechny bakterie v symbióze. Pokud však dojde k narušení této rovnováhy, dojde k přemnožení škodlivých bakterií. Proto je potřeba jíst vyváženou stravu, bohatou na vlákniny, aby naše střevní mikroflóra zůstala v rovnováze. Velmi důležité je také tzv. „rozpohybovat střeva“, to znamená kromě vyvážené stravy nezapomínat na pohyb.

Která strava obsahuje vlákniny?
Vláknina je obsažena především v ovoci, zelenině a celozrnných obilovinách.

Slyšela jsem, že plynatost může způsobovat také stres.
Ano, také stres může být příčinou plynatosti, neboť jak známo, při stresových situacích dochází i k potížím se žaludkem a zažíváním. Ještě bych ráda dodala k té stravě, že hodně lidí dnes jí rychle a zejména muži jídlo hltají a pořádně ho nerozkoušou, i to je často důsledek zvýšené plynatosti.
Poučme se například u Francouzů, kteří si jídlo náležitě vychutnávají a obědvají klidně i dvě hodiny. K tomu si pak ještě dají skleničku dobrého vína a plynatost je netrápí. Také mají nejmenší procento případů onemocnění zažívacího traktu či počtu operovaných žlučníků.

No jo, ale zkuste u nás říct, že jste dvě hodiny na obědě.
To je pravda. To by při dnešním pracovním tempu a stresovém vypětí u nás asi neprošlo.

Hned na začátku uvádíte, že špatným zažíváním u nás trpí až 80 % žen. Je to procento vyšší, nebo nižší než u mužů?
U mužů je to procento nepatrně vyšší, ale ženy je zejména v posledním desetiletí „úspěšně“ dohání. Jak jsem už zmínila, příčinou je zejména uspěchaný životní styl, který postihuje muže i ženy.
Povím vám takovou humornou historku, která se mi stala nedávno v tramvaji. Najednou smrad, který asi všichni známe. Všichni se po sobě vyčítavě dívali, kdo to asi byl. Potom se mnou vystupovala na zastávce dáma středních let, taková decentní, velmi pěkně oblečená i nalíčená, a já jsem v ní poznala svoji pacientku, ona poznala zase mě. Potichu, aby to nikdo neslyšel, mi při výstupu z tramvaje zašeptala: Promiňte.

A pak že ženy „neprdí.“
Tento problém postihuje všechny. Muže, ženy i děti. Jen je potřeba zavčas rozpoznat, zda jde o problém dočasný, způsobený třeba jen špatnou stravou, anebo trvalý. Pak je třeba překonat všechny předsudky, nestydět se a zajít zavčas k lékaři.

Děkuji za rozhovor

Co je plynatost

Volně odcházející střevní plyn je normální záležitost. U dospělého člověka k tomu dochází asi patnáctkrát denně. Ve střevech se totiž tvoří až 1,5 litru plynu. „Normální“ ovšem neznamená, že bez problémů. I průměrné množství plynu může znamenat pro některé lidi značné nepříjemnosti a u některých je frekvence odchodu větrů a jejich množství značně nad průměrem. Jediná dobrá věc u tohoto stavu je, že to není příznak rakoviny nebo nějakého jiného závažného onemocnění střev.

Čtěte také:

Reklama