Ne, to není překlep. Z kůže může vyskočit kde kdo, ale přes kůži? Jestli v tom teď máte trochu zmatek a nedokážete si pod tím nic představit, buďte v klidu, do nedávna jsem na tom byla stejně. I když si nejsem jistá, jestli vám to teď budu umět vysvětlit, byť jsem Skok přes kůži viděla na vlastní oči. Je to hornický rituál, při kterém se hornický bažant, zelenáč, hornickou hantýrkou řečený "smrdutý" fux symbolicky přijímá do cechu. A věřte, že i pro nezasvěceného pozorovatele je to zábavná podívaná.

Co je to za kůži a jak vypadá?

Kůže

Kdybych ji měla nazvat stručně, výstižně a hlavně svými slovy, použila bych termín „zadková zástěra“. Je ze silné hověziny vyříznutá do tvaru „zadnice“, kterou si kdysi horníci přivazovali na zadnici vlastní, aby si ji neodřeli, když se po ní šoupali ve štolách. Tato historická rekvizita se stala důležitým symbolem a součástí slavnostního rituálu přijímání do hornického cechu. Odtud skok přes kůži. Absolvují ho všichni studenti a samozřejmě i studentky Hornicko geologické fakulty VŠB - TU Ostrava, ale i čestní hosté, třeba starostové a starostky pořádajících měst.

Jak probíhá rituál?

Rituál

Adept vyjde na pódium před zraky desítek, možná stovek horníků a horniček (hornice se prý neříká), většinou oblečených do černých slavnostních uniforem. Do jedné ruky dostane půllitr piva, do druhé zapálený hornický kahan, a po výzvě vystoupí na bednu, před kterou drží dva horníci onu skokanskou kůži. Zazpívá píseň, odříká báseň nebo heslo, vypije pivo na ex a hop, za zvuku tuše hornické kapely snožmo přeskočí. Pak je cechmistrem, (který je rovněž vtipně okostýmován) šavlí pasován jako rytíř do řádu.

skokani

Jeden by řekl, že tenhle obor je převážně doménou mužů. Kterou ženskou by napadlo fárat do dolů, že? Ale opak je pravdou. Dokonce jednou ze skokanek byla malá drobná černoška z Namíbie, která si to hrdě vykračovala ve velké plandající uniformě a její bílý chrup zářil víc než ten hornický kahan.

Uniforma

Po obřadu prochází všichni skokani v řadě jako husy mezi stoly a zažívají si své minuty slávy. Všichni je fotografují, natáčejí a bubnují do stolu místo potlesku. Zapomněla jsem se zeptat, proč tomu tak je. A proč se lahve na stolech rovnají do jedné lajny, která je pod přísným dohledem „lajnových“ hlídačů v čele stolů. Ale co na tom sejde, bylo to roztomilé.

Skok přes kůži se pořádá každý rok, pokaždé ve městě, které má s hornickou tradicí a těžbou něco společného. Tentokrát byl v Hodoníně. Pokud máte Hodonín spojen jen s vinařstvím a s písni "Za vojáčka mňa vzali", musím vás opět chytře poučit, neboť v okolí Hodonína se těží nafta. Odtud zkratka Moravské naftové doly – MND.

Jestli se chcete hádat, že nafta se netěží, ale je to ropný produkt, půjdete mi na ruku. To jsem si také myslela a jsem o tom přesvědčena dodnes, ale představte si tu zkratku – Moravské ropné doly – MRD.

Věděla jste, že něco takového existuje? Znáte nějakou horničku nebo ženu, která vystudovala báňskou?

Reklama