Máme tu podzim, nejbarevnější období roku. Obyčejná zeleň stromů se promění v zářivě červenou, žlutou i hnědou záplavu listí a zahrada naposledy rozkvétá těmi nejrozmanitějšími barvami.
Pojďte se s námi podívat, na co nesmíte před příchodem zimy zapomenout.
Využijte slunečného počasí a zryjte záhony. Promrznutí má na půdu příznivý vliv a škůdce vyrytím vydáte na pospas ptákům. Pokud zapracováváte na záhony hnůj, pak rozhodně ne na ty, na nichž se chystáte příští rok pěstovat cibuli, mrkev nebo česnek. Pro ně raději použijte kompost, který, mimo jiné, Angličané v tenké vrstvě rozhazují i po trávníku a docilují tím jeho jedinečný vzhled. Pokud chcete trávník teprve zakládat, právě teď je na to vhodná doba.
Sklizeň:
- očesejte do konce měsíce všechna jablka a hrušky
- skliďte brambory, kořenovou zeleninu i cibuli, pokud jste to ještě neudělali, snadno by je v zemi napadli škůdci
- vytáhněte ze země poslední karotku a přestěhujte do zimního skladiště – nejlépe do bedny střídavě navrstvěte suchý písek a karotku, uskladněte na suché, chladné a temné místo
- skliďte bylinky s křehkými listy
Vhodný čas:
- na výsadbu stromů, keřů, trvalek i skalniček (do zimy stihnou v prohřáté půdě zakořenit)
- na sázení česneku, jarního zelí a zimní cibule
- na vyzvednutí cibulovin ze země. Zvláště pak některé druhy lilií, jiřiny, mečíky. Uložte je ve sklepě na tmavé místo tak, aby měly jednotlivé cibule dostatek místa a nenapadla je plíseň. Teplota uskladnění nesmí přesahovat 12 stupňů Celsia. Naopak narcisy dobře přezimují na záhonech.
- na výsadbu tulipánů, hyacintů, mrazuvzdorných mečíků. Použijte koše na cibulky, snáze se vám budou příští rok vytahovat a neponičíte si cibulky.
- na přestěhování choulostivých rostlin do domu
Pokud čekáte na semena, seberte je z rostlin právě teď, než vypadají a poztrácejí se. Máte-li jezírko nebo vodní nádrž, položte přes ni síť. Nenapadá vám do vody listí.
Posbírejte spadané listí. Můžete ho použít jako zimní pokrývku choulostivých rostlin. Listí nepalte.
Chraňte své stromky před hladovou zvěří. Obalte kmeny pletivem.
Růže:
- pnoucí růže prořezejte
- velkokvěté růže: zmenšete počet výhonů, mohly by se pod těžkým sněhem rozlomit
- převislé stromkové růže: zaštípněte konce korunky a řez dokončete až na jaře
- ostatní druhy nechte bez větších zásahů
- zakryjte chvojím nejen růže, ale i ostatní choulostivé rostliny. Chvojí (větve smrků) rostliny v zimě chrání před mrazem a na jaře jehličí opadá a propouští k rostlinám sluníčko.
Poznamenejte si, kde vám letos co rostlo. Příští rok sadbu změňte, aby se půda příliš nevysilovala.
Nezapomeňte také na pokojové rostliny, které se ukládají ke spánku, omezte jejich zálivku. A pamatujte, že květiny, podle odborníků, působí proti stresu a depresím.
Nový komentář
Komentáře
máta alebo mäta pieporná mi rastie na hranici pozemku s tetou susedou ako burina a vôbec sa o ňu nestaráme..
christie: a co ji vykopat a přesadit do květináčů???
Pro Junon:
Máta se dá koupit v supermarketu u ovoce a zeleniny, mívají tam i bazalku, meduňku, oregáno. Stačí ji přesadit do záhonu a je to. Žádnou zvláštní péči nepotřebuje, spíš se časem chová jako plevel.
Pro ostatní:
Nevíte, jak se účinně zbavit molic? U mně bez problému přezimuje i na venkovních záhonech a šíří se po celé zahradě. Lepové desky ani postřik nepomáhá, sežrala a zničila mi i obyčejnej kopr.
Jinak přeju příjemné zazimování.
My už máme taky zryto a sklizeno!!! Teď už jen to zpropadené listí - a že ho u lesa máme
Když je hezký podzimní den (může být i mrazivý) tak mi to nevadí, ale jak už je blátivo a nevlídno, většinou to nechám až na jaro
Ja uz mam zahradu zazimovanou