vetev.jpg

Není to nic neobvyklého. Na jaře teplé dny střídají mrazivé noci, což nesvědčí zahrádkářům, respektive jejich pěstitelským chloubám na zahradě. Letos si příroda opět pospíšila a po nevalné zimě láká květenu k bujnému rašení. Aby pupeny a poupata, někde dokonce už i květy nespálil mráz, který nás má o víkendu a v příštím týdnu potrápit, je třeba být rychlejší. Máme pro vás pár tipů, jak se nepřipravit o úrodu ani potěchu oka.

Chystáte se stříhat keře a stromky? Nechte to raději až po přejití studené fronty.

Netkaná textilie

Věrná pomocnice zahrádkářů, kterou má doma v zásobě snad každý. A pokud ne, může se pro ni v případě nouze vypravit do obchodu. Květinářství a zahrádkářské potřeby dostaly výjimku z plošného zavření obchodů kvůli koronaviru. Ale pozor, hodí se jen ta světlé barvy. Černá by přitáhla sluneční paprsky a rostlině spíše ublížila.

Lehký a prodyšný materiál se hodí na záhonky s drobnými rostlinkami, například jahodami, ale také k přikrytí keřů a stromků. Samozřejmě jen těch v rozumné velikosti. Podle toho, jak silný očekáváte mráz, můžete přidat na vrstvách netkané textilie. I tak zůstane prodyšná, propustí část světla i živin.

  • Použít můžete i jiný materiál, například jutu, rákosové rohože, na nízké rostlinky rozříznuté PET láhve a podobně. Nízké rašící rostliny, například pivoňky alespoň přihrňte mulčovací kůrou.
  • Pokud to druh chráněné rostliny umožňuje, můžete dát pod netkanou textilii umístit na noc ještě PET láhev s horkou vodou.

stromky.jpg

Vodní postřik

Rostliny dokáže částečně ochránit i vrstva sněhu či slabá krusta ledu. Na pupenech, případně květech stromků a keřů ji uděláte vodním postřikem. Stačí je večer postříkat rozprašovačem na zahradní hadici.

  • Do vody lze v době květu přimíchat speciální měďnaté nebo biologické přípravky, které ochranu před mrazem ještě zvýší.

vetevled.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zakuřování

Sadaři si pomáhají proti zničení úrody takzvaným zakuřováním. Pod stromy zapálí suché větve překryté hromadou vlhkého, rostlinného materiálu. Nesmí se objevit oheň, jen kouř, který zeleň ochrání před mrazem. Sousedům ale moc radosti neudělá.

Nátěr kmene

Čím větší teplotní rozdíly, tím více trpí i kmeny stromů, obzvláště těch mladších. Dělají se na nich mrazové trhliny. Pokud jste to nestihly na podzim, nebo vám nátěr už opršel, není na škodu ho obnovit.

Rostliny v truhlíkách a květináčích

Jestliže vás už nalákalo teplé, slunečné počasí k vynesení truhlíků a květináčů s rostlinami, které nesnesou mráz, raději je ještě schovejte do bezpečí. Ale pozor na teplotní šok. Zvolte raději chodbu či garáž.

Čtěte také:

Reklama