Jestliže máte pocit, že mykóza pokožky se vás netýká, jste na omylu. Postihuje tolik lidí, že se z ní stala civilizační choroba. Ačkoli se může objevit na kterékoli části těla, nejčastěji postihuje chodidla. Kde přesně ji hledat, s čím ji nezaměnit a jak se jí zbavit?

Snadno ji zaměníte s ekzémem nebo s lupénkou. V meziprstích nohou se objevují šupiny, někdy i trhliny a kůže svědí. Nejčastěji bývají postižena meziprstí mezi čtvrtým a pátým prstem, kde na sebe prsty těsně naléhají. Chodidla se jemně olupují, někdy se na nich objevují drobné puchýřky. To všechno jsou příznaky plísně pokožky, které lidé často přehlížejí. Většinou je vůbec nenapadne, že by mohla týkat právě jich. Jenže mykóza si nevybírá a nezáleží ani na tom, jak moc dbáte na hygienu. Ve vyšším věku dokonce postihuje až 60 % populace. A z nohou se může přenést na celé tělo.

nohy

Kde se můžete nakazit?

Mykóza bývá nejčastěji v meziprstí nohou, na chodidlech a na nehtech nohou. Vyvolávají ji antropofilními dermatofyty, které se přenášejí z člověka na člověka. Spory plísní můžeme chytit všude kolem nás, hlavně tam, kde chodí lidé bosi. „Někdo se mylně domnívá, že může mykózu chytit i přímo v bazénu, ve vodě, což není pravda. Nebezpečí nákazy ale hrozí kolem bazénu, ve sprchách, saunách, sportovních zařízeních a dalších společných prostorách s vysokou koncentrací lidí. Pozor bychom si měli dát třeba i na hotelových kobercích,“ upozorňuje dermatoložka doc. MUDr. Ivany Kuklové, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN.

Jaká je prevence?

Nejdůležitější ze všeho je používat v rizikových místech vlastní omyvatelnou obuv. Pak nezapomeňte ani na důkladnou hygienu - nohy omyjte a důkladně usušte i v meziprstích. Nohy je pak možno i preventivně ošetřit antimykotikem.

Neméně důležitá je také péče o obuv. Když už se spory dostanou do uzavřených bot, začnou se množit. „Z mykózy nohou a nehtů se stala civilizační nemoc, protože lidé mají celý den nohy uzavřené v botách. To bývá hlavně problém měst, tam řada lidí pracuje v administrativě, kde se uzavřená obuv vyžaduje. Ale ve vlhkém mikroklimatu se mykózám daří,“ vysvětluje dermatoložka.

Proto se doporučuje boty řádně dezinfikovat a být důslední zvláště v jejich špičkách. Pomohou vám s tím antimykotické spreje. Jestliže jsou boty už staré, bude ze všeho nejlepší je vyhodit. Namísto nich si pořiďte dobře větratelnou obuv, kterou noste alespoň poté, co přijdete z práce. Důležité je také nosit bavlněné ponožky a prát je na 60 stupňů.

Léčba mykózy

Účinná léčba plísně kůže existuje. Jak moc bude úspěšná právě u vás, to už záleží na lokalizaci a rozsahu postižení. „Hůře se určitě léčí nehty, kam místně podávaná antimykotika špatně pronikají. Pokud je postižena více než čtvrtina nehtové ploténky, doporučuje se celková léčba ve formě tablet. Léčba trvá tři měsíce, ale počítá se s tím, že lék vytvoří  v nehtové ploténce určitou hladinu, takže působí ještě déle. Pokud jsou ale ložiska menšího rozsahu, stačí místní léčba,“ radí dermatoložka.

nohy

Jestliže si nejste jistí, zda vás trápí právě mykóza, raději vyhledejte lékaře. Pokud je ale diagnóza jasná, můžete si zakoupit volně prodejné antimykotikum v lékárně. Na trhu jich

je celá řada a při pravidelné aplikaci jsou účinná. „Je ale důležité, aby pacienti léčbu nevzdávali a používali antimykotika pravidelně,“ dodává lékařka.

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama