Porucha vidění, řeči, brnění, nejistá chůze, ztráta citlivosti rukou či nohou, únava, duševní nevyrovnanost. Jakmile uvidíte tyto příznaky u svého potomka, měly byste s ním zamířit k neurologovi – může se jednat o první ataku roztroušené sklerózy (RS). Ano, trpí jí i děti!

Lékaři odhadují, že v České republice nyní žije 50 dětí s RS. Pro každého nového pacienta je přitom nejdůležitější včasná diagnóza. Ta zásadně zlepšuje jejich naděje na plnohodnotný život. Na roztroušenou sklerózu přitom ani pediatři v první chvíli často nemyslí a přiřadí jinou diagnózu. Například vývojové vady, nebo jiné neurologické onemocnění. „Je třeba brát RS v potaz a poslat dítě na neurologii včas. Rychlá a správná diagnostika přímo určuje prognózu RS u dětí, a léčba je mnohem levnější v porovnání s pozdějšími náklady na léčbu komplikací,“ varuje známý neurolog, docent Radomír Taláb s tím, že dítě ale bohužel neřekne vždycky všechno, co jej trápí.

rentgen

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

„Vztah rodičů a dětí je naštěstí většinou takový, že si potíží všimnou. Ať už dítě třeba ztrácí rovnováhu, napadá na jednu končetinu, nebo není úplně v pořádku jeho pohled. Pak už se jej cíleně ptají. Je to tedy o pozorovacím talentu, a ten rodiče většinou mají, myslí si neurolog.

Příčiny, proč u dětí RS vzniká, se podle odborníků výrazně neliší od dospělých. Roli zde hraje i pasivní kouření. Výzkumy prokázaly, že v rodinách s pasivním kouřením je dvakrát vyšší výskyt dětí s RS než tam, kde se nekouří.

Eva onemocněla ve čtrnácti

Ukázkovým příkladem včasného záchytu je případ Evy, která se několik dní před svými 14. narozeninami probudila s tím, že na jedno oko pořádně nevidí. S maminkou se pokusily mlhu rozehnat kapkami a mastičkou, ale nepomohlo nic. „Volala jsem na polikliniku na oční, ale tam nás objednali až za 5 měsíců. Eva šla tedy normálně do školy, ale já najednou dostala strach, vyzvedla ji a jely jsme do ústecké nemocnice. Tam jsme strávily 5 hodin komplexním očním vyšetřením,“ říká maminka Petra. Oftalmologické vyšetření nic neprokázalo, a tak je lékaři poslali hned na neurologii, kde Evu hospitalizovali.

Ráno šla na magnetickou rezonanci a odpoledne na punkci. Diagnóza byla jasná do 24 hodin – roztroušená skleróza. Eva zůstala v nemocnici týden na kapačkách s kortikoidy. Po zažehnání ataky přešla do specializovaného centra pro léčbu RS v Teplicích. „Paní doktorka nám jako nejvhodnější léčbu doporučila biologickou. Eva si začala pravidelně píchat injekce s léky, a od té doby nemá žádné problémy, zvládla i týdenní jazykový kurz v Anglii. Navázali jsme normálně na náš předešlý život. Eva sportuje, tancuje, nyní se dostala na gymnázium a chce být lékařkou. Cestujeme, jezdíme k moři, na kole, na hory,“ říká Petra.

Zátěž pro celou rodinu

U dětí lékaři rozlišují formu infantilní (do 11 let) a juvenilní (do 18 let). U juvenilní, jinak také adolescentní, formy RS přijde velmi často druhá ataka do 12 měsíců od první, proto je třeba rychle nasadit léčbu. „RS v dětském věku zasáhne nejenom malého pacienta, ale celou rodinu, je naprosto klíčové, aby rodina dítě „podržela“ a přizpůsobila chod domácnosti,“ radí docent Taláb.

Dětem se věnuje ReMuS, který díky Nadačnímu fondu IMPULS funguje už 3 roky, a shromažďuje nejnovější data o nemoci a její léčbě. Registr u nás v současnosti eviduje 32 dětí a mladistvých – 8 z nich je mladších 15 let. Nejmladšímu pacientovi lékaři diagnostikovali nemoc už ve 3,5 letech.

RS ohrožuje více ženskou část populace. Podle celosvětových statistik je riziko onemocnění děvčátek po šestém roce až 2x vyšší než u chlapců a dospívajících mužů. „Jak ukazují údaje z ReMuSu, v dospělosti je rozložení podobné. V RS centrech se nyní léčí 72 % žen a 28 % mužů,“ dodává Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Čtěte také:

Reklama