Jdou na pár dní do školky a pak týden marodí? U předškolních dětí nejsou od podzimu do jara virové infekce dýchacích cest ničím výjimečným. Jenže kromě toho, že častá rýma a kašel děti i rodiče obtěžuje, někdy se pořádně zkomplikuje. Z obyčejného nachlazení může vyklubat zánět středního ucha, chronický zánět průdušek, nebo dokonce průduškové astma. Proto je nejlepším řešením častým virózám předcházet. A právě s tím pomůže otužování. Zajistí, aby byl organizmus schopen udržovat tělesnou teplotu i v případě, že je vystaven nízkým teplotám. Nestane se tak, že by došlo k velkému snížení teploty těla, což usnadňuje pronikání virů do organizmu.
5f4f9471e9c80obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak na otužování?

Dříve se děti otužovaly přirozenou cestou. Hrály si i v zimě venku jen v lehkém oblečení, protože jinou možnost zkrátka neměly. Dnes ale ve většině případů tráví na čerstvém vzduchu pouze minimum času. A chrání je kvalitní bundy ze speciálních materiálů. Doma máme nezřídka přetopeno, takže pořádně zchoulostivěly. Je tedy nejvyšší čas na nápravu. Podzim je na to jako stvořený.

S otužováním dětí můžete začít hned od batolecího věku, tedy zhruba od jednoho roku. Důležité ale je postupovat velmi pozvolna. A děti spíše motivovat, než nutit.

Otužování vzduchem

Začněte tím, že to v topné sezóně nebudete doma přehánět s teplotou. Stropem by mělo být 22 stupňů Celsia. V místnosti, kde dítě spí, by to mělo být ještě o čtyři až šest stupňů méně. V ideálním případě by se mělo dítě naučit spát celoročně při pootevřeném okně, což prospěje i jeho spánku.

Na co bychom ale neměli zapomínat, to je běžný pobyt venku. Odborníci doporučují denně alespoň tři hodiny, v (skoro) každém počasí. A pozor, dítě nesmíte nadměrně oblékat.

Zaveďte desetiminutové ranní rozcvičky, případně jinou aktivitu, u které se dítě pořádně rozhýbe. Například tanec. Začít můžete u otevřeného okna (eventuálně průběžně otvíraného), nebo přímo venku na čerstvém vzduchu. Teplota by se měla snižovat postupně (1 °C po 3 rozcvičkách), proto je vhodné začít už teď, ke konci léta. Děti oblékněte jen minimálně, například do tílka. Teplota, při které by se měly předškoláci otužovat, může klesnout až k 10 stupňům Celsia. Poté je třeba vzít dítě do vytopené místnosti, aby se prohřálo.

Otužování vodou

Pokud je dítě zdravé, můžete po rozcvičce zavést také otužování vodou, které je mnohem účinnější. Tím spíš by ale mělo být pozvolné, aby děti neodradilo. Myslete na to, že chladná voda beru tělu 30krát více tepla než stejně chladný vzduch.
Začněte vlažnou vodou (lehce nad 30 °C), která má stále ještě přijatelnou teplotu. Namočte do ní žínku, velmi lehce ji vyždímejte a otírejte jí jednotlivé části těla, které nakonec osušíte ručníkem. Začněte obličejem, krkem a postupujte k horním končetinám, trupu a dolním končetinám.

Teplotu vody postupně snižujte, stejně jako u otužování vzduchem. Za dva měsíce byste se měla dostat až k 20 °C. Pak odborníci radí přejít ke dvouminutovému sprchování chladnější vodou, na kterou dítě také pozvolna zvykáme. Než ale otočíme baterii směrem k modré, nezapomínáme na minutové prohřátí těla vodou teplejší. Pak tělo vysušte a promasírujte ručníkem.

Důležité je nepřestávat!

Při otužování je ze všeho nejdůležitější pravidelnost. Pokud je přerušíme na pár týdnů, například kvůli nemoci, musíme začít téměř od začátku. Tělo si rychle odvykne.

Čtěte také:

Reklama