Bankovní účty pro děti stále ještě nepatří k úplně masově rozšířeným produktům. V současné době jsou stále k dispozici pouze u několika tuzemských bank. Jedním z poskytovatelů, kteří takovou možnost nabízejí, je mBank. Co všechno umí mKonto pro děti?
5d4048114146aobrazek.png


Co je mKonto pro děti
Jedná se o jeden z produktů společnosti mBank, který se přímo zaměřuje na děti a mládež do 18 let. Celkem jsou tyto produkty dva a liší se dle věku. Jde o variantu plnohodnotného účtu přizpůsobenou potřebám dětí, nebo spíše rodičů. Účet je veden výhradně v českých korunách a platí, že na jedno rodné číslo je možné založit pouze jediný účet.


Jak dětské mKonto funguje
Účet je určen pro děti do 15 let. Peníze na něj budou ale pochopitelně posílat rodiče, kteří jsou hlavními osobami manipulujícími s účtem pro děti. Od útlého věku tak svoje potomky můžete vést k hospodaření s penězi a zacházení s bezhotovostními převody.
 
Od 8 let má potomek nárok na bezkontaktní platební kartu, kterou lze doobjednat i dodatečně. S tou se dá vybírat z bankomatu, tři výběry měsíčně jsou v rámci ČR zdarma. K účtu je možné získat taktéž bezkontaktní platební nálepku, která promění v peněženku třeba mobilní telefon nebo jiný předmět, který u sebe obvykle nosíte. Rodič dostává v případě plateb z účtu stejné pravomoci jako u běžného mKonta. Účet lze ovládat přes mobilní aplikaci nebo internetové bankovnictví.
Děti mají pochopitelně možnost manipulace s účtem omezenou. K účtu získá potomek pouze pasivní přístup, to znamená, že se do něj může podívat a má povoleno v rámci vlastních účtů přesouvání peněz. Zcela běžnou praxi si tak může vyzkoušet, a to bez rizika, že začne neúměrně utrácet.
 
Na zákaznickou mLinku se sice potomek dovolá, nicméně pracovníci nejsou oprávněni ho obsloužit. Za dítě vždy musí jednat jeho zákonný zástupce čili rodič. Dítě si tak svévolně touto cestou nic v nastavení účtu nezmění.

Výhody účtu
Založení a vedení účtu je zcela zdarma. Spolu s účtem může vaše dítě mít na sebe navázány až čtyři spořicí účty eMax Plus. Dítě si tak může od dětství spořit na svoje budoucí sny a plány, ať se jedná o studium, vlastní bydlení, nebo pobyt v zahraničí. Obdobně si může zvýhodněný spořicí účet pro sebe nechat zařídit také zákonný zástupce, tedy rodič.

Jak založit mKonto pro dítě
Účet je možné založit online nebo přímo na pobočce banky. V obou případech musí rodiče doložit rodný list dítěte. V takovém případě je možné opět absolvovat podpis smlouvy na pobočce nebo si necháte smlouvu poslat kurýrem. Stávající klient banky může o založení účtu požádat také v internetovém bankovnictví.

Co se stane s kontem, až dítě dovrší 15 let
V tento den by měl majitel účtu, tedy dítě, předložit občanský průkaz. V tento okamžik bude původní dětský účet automaticky převeden na účet pro teenagery mKonto #navlastnitriko. V případě, že k doložení občanského průkazu nedojde, banka může odstoupit od smlouvy. Další změna už proběhne automaticky. V den dovršení 18 let bude účet pro teenagery automaticky převeden na plnohodnotné „dospělé“ mKonto.

Praktická stránka věci aneb potřebuje dítě účet?
První hledisko, které rodiče napadne, je určitě bezpečnost. Dětská konta jsou vždy samozřejmě adekvátně zabezpečena a dítě disponuje jen omezenými právy. Nehrozí tak, že by při jednom nákupu rozmařilý potomek stačil utratit neúměrně vysoké sumy, případně se pustil do pochybných obchodů na internetu, kde hrozí zneužití informací o kartě.
 
I když je možností dávat ratolesti peníze „postaru“ v podobě bankovek, naučit ho již v dětství pracovat s účtem má smysl. S penězi se v takovéto podobě dříve či později stejně setká. Navíc můžete ve svém dítku pěstovat finanční gramotnost.
 
Jednoduše mu na účet pošlete jen limitovanou částku, ať už týdně, či měsíčně. Potomek tak velmi rychle pochopí mechanismus výplaty a fakt, že když chce mít na útratu ještě příští měsíc, nemůže všechny peníze investovat naráz. Jestliže mu žádné prostředky nezůstanou, musí si jednoduše počkat na další „výplatu“.
 
Někteří proti manipulaci s virtuálními penězi protestují s argumentem, že nehmotné prostředky se utrácejí poněkud snáze a větší výchovný efekt má kapesné v podobě bankovek. Zkrátka: Co oči nevidí, to srdce nebolí. Svůj vztah k bezhotovostním platbám si tak musí každý dospělý definovat sám.
 
Samo dítě nejspíš vlastnictví účtu nebo jeho praktické výhody nijak výrazně neocení. Pro rodiče je ale dětský účet dobrou pomůckou. Zvážit je potřeba při jeho pořizování vždy individuálně věk potomka a jeho celkovou vyspělost. Banka umožňuje založit účet prakticky od narození dítka. Sami si tak musíte rozmyslet, jestli je vhodné, aby například mělo účet již s nástupem do školy, anebo o něco později.

Spořit dítěti na jeho účet?
Přes zdánlivě výhodný úrok je tento benefit zpravidla omezen horní hranicí několika desítek tisíc. Úrok na dětském kontu tak sotva vyrovná inflaci. Pro spoření se tudíž nehodí.
 

Reklama