„Minulý rok jsme se rozhodli, že místo klasického stromku ve stojanu pořídíme smrček v květináči. Chtěli jsme jít dětem příkladem, jak chráníme přírodu! Měli jsme v plánu ho pak zasadit do zahrady a další rok na Vánoce znovu použít. Jenže to dopadlo tak, že stromek uschnul,“ krčí rameny paní Jana (34), která se dušuje, že rozhodně nezapomínali na pravidelnou zálivku. Kde tedy mohla nastat chyba? Možná v nedodržení některého z následujících pravidel, jak o živou vánoční dekoraci pečovat.

Kde stromek koupit?

Vždy volte raději prověřeného zahradníka. Někteří prodejci totiž nabízí vánoční stromky živé jen na první pohled. Uvnitř květináče se může ukrývat poničený kořenový systém z toho, jak byl nešetrně vyjmut z původního stanoviště, a narychlo zasazen do nádoby. Takový stromek se jara nedočká. Prosperovat naopak bude stromek, který je v květináči zapěstovaný, ideálně několikrát přesazovaný. Jen ten bude mít kvalitní kořenový systém, takže zvládne „nepřízeň počasí“ u vás doma.

Pozor také na stromky, které obchodníci skladují příliš dlouho ve vytápěných prostorech. Ty po Vánocích přenesete ven už jen těžko.

Než si stromek přinesete do obýváku

Řekněme si to narovinu – vánočním stromkům v květináči se u vás v obýváku vytápěném na běžnou pokojovou teplotu nelíbí. Proto by měl zůstat co nejdéle venku, v chladu. Zhruba deset dní před Štědrým dnem byste ho ale měli začít připravovat na změnu. Aby neprožil teplotní šok, aklimatizujte ho v nejchladnější místnosti (cca 6 °C) – například ve světlém sklepě, na chráněném balkóně, v garáži a podobně. Po pěti dnech ho přeneste do o něco teplejší místnosti (cca 15 °C), například na chodbu. Nezapomeňte stromek pravidelně zalévat. Zemina musí být neustále vlhká, nikoli však přemokřená.

Jsou tu Vánoce

Myslete na to, že stromek v květináči není vhodné nechávat v obýváku do Tří králů. Horní limit pro pobyt v teple je týden. I tak mu ale musíte věnovat náležitou péči. Pokud je to možné, snižte v dané místnosti teplotu alespoň na 20 °C. I když to vypadá romanticky, nikdy stromek nestavte ke krbu (ani jiným zdrojům tepla). Tak jako většina ostatních rostlin, i vánoční stromky mají rády vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud ji nemůžete zajistit, alespoň ho denně roste.

Je po svátcích

Se stromkem v květináči se musíte rozloučit dřív, než s tím řezaným. Jen tak v teplém prostředí nezchoulostiví a nezačne rašit. Můžete ho ale chodit obdivovat, stále ještě nazdobený, na chodbu a následně do ještě chladnější místnosti. Ano, je třeba ho opět aklimatizovat. Tentokrát na pobyt venku, tudíž v opačném pořadí.

  • Pokud však venku panují příliš tuhé mrazy, ponechte stromek v nejchladnější místnosti do doby, než pominou. Pak naložte se stromkem podle toho, co máte v plánu.

Kam se stromkem pak?

Chcete si stromek v květináči nechat na příští Vánoce? Pak ho i s květináčem zakopejte do zeminy, aby kořeny nepromrzly. Nebo ho prostě vysaďte na zahradu. Pokud je ale sucho, zalévejte ho i venku.

Jestliže nemáte na stromek místo, nebo si ho nechcete ponechat, můžete si ho jen vypůjčit. Ano, i půjčovny vánočních stromků v květináči existují. Dokonce vám ho dopraví až domů a pak zase vyzvednou.

Pokud jste z okolí Brna, můžete se také zapojit do projektu Vánoční stromky - stromy pro život. Projekt vznikl v roce 1998 v Brně ve spolupráci Ekologického institutu Veronica, Lipky a Hnutí Duha. Stačí zakoupit si danou jedličku v květináči, kterou pak můžete z jara společně s ostatními vysadit na určeném místě v lese. A proč zrovna jedle? Jde o u nás původní druh, který chtějí opět vrátit do přírody. Více se dozvíte ZDE.

Odradila vás starost o stromek?

I tak můžete chránit přírodu. Vybírejte řezané vánoční stromky s certifikátem FSC. Ten dohlíží na ohleduplné chování k lesnímu porostu. Vánoční stromky tak pocházejí z vyřezávání v rámci výchovných zásahů a probírek přispívající ke stabilitě a vyváženému růstu lesa. 

Čtěte také:

Reklama