648ad1d8c9e1eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Projekt Krabice od bot, kdy lidé posílají vánoční dárky dětem z rodin, kterým se nedostává peněz, je už celkem známý. Vedle něj ale funguje i méně známá sbírka Krabice online. Komu v ní lidé mohou přispívat? 
Vánoční dárek udělá dětem radost, ale nemůže nic změnit na tom, že bydlí na ubytovně s pěti lidmi v jednom pokoji, nebo nikdy nebyly mimo město. Abychom mohli skutečně zlepšovat životní situaci dětí v nouzi, je potřeba dlouhodobá práce s celou rodinou. Krabice online pomáhá dětem a rodinám ohroženým chudobou po celé republice a po celý rok. V Diakonii poskytujeme širokou paletu preventivních služeb, které usilují o to, aby se narovnaly životní šance dětí z různého prostředí. Díky sbírce můžeme kromě rady a povzbuzení rodinám také nabídnout doučování, tábory a kroužky nebo terapie, přispět rodičům na kauci nebo energie, a dokonce i otevírat nové služby tam, kde dosud chyběly. Ráda říkám, že dárkem v krabici od bot to teprve začíná. Díky dárcům Krabice online můžeme pomáhat i po Vánocích.

Aktuálně je v plném proudu letní sbírka Za lepší prázdniny. O co jde a proč sbírka vznikla?  
Děti, kterým v Diakonii pomáháme, se obvykle na prázdniny moc netěší. Je to pro ně období nepodnětné nudy, domácích konfliktů, musí hlídat mladší sourozence nebo se poflakují po ulicích. Neznají výlety, tábory, letní dobrodružství. Jejich rodiče si nemohou tábor dovolit, nikdy nekupovali sportovní boty, spacák nebo krosnu a z vlastních rodin se často nenaučili dětem vytvářet program. Proto pořádáme v létě pro děti spoustu aktivit, kde mohou získat hezké zážitky, trochu sebevědomí a třeba se i připravit na reparát. Každoročně nám na ně ale schází prostředky. Z provozních dotací na sociální služby totiž tyhle aktivity navíc hradit nemůžeme. Proto jsme si troufli obrátit se na dárce Krabice od bot, jestli by nám s tím pomohli. Díky ochotě dárců budeme moci připravit super program pro více než 350 dětí.

Lidé jsou většinou zvyklí posílat peníze k řešení nějakého problému, léčbě onemocnění a podobně. Proč je neméně důležitá? 
Možná se to nezdá, ale i týden na táboře může dítěti změnit život. Dostane se mezi jiné lidi, někam, kde mu naslouchají, odváží se svěřit se svými problémy a ty mu pak můžeme pomoci vyřešit. Každý pěkný zážitek, kterým se děti budou moci v září pochlubit, jim také pomáhá lépe zapadnout mezi spolužáky a nebýt ti divní, kteří když mají ve škole namalovat, co dělaly o prázdninách, tak vždycky zlobí. Ze sbírky také přispíváme na letní doučování, aby děti předčasně nevypadávaly ze školy. Myslím, že naše sbírka je dárcům srozumitelná a je plná radosti – většina lidí na prázdniny v dětství ráda vzpomíná a umí si představit, že díky jejich daru bude mít pěkné vzpomínky i dítě, které to má jinak v životě hodně složité.

648ad1fe357aaobrazek.png
Foto: Zdeňka Sobotová z Diakonie Českobratrské církve evangelické.
Se souhlasem Z.Sobotové

Podle čeho vybíráte lokality a konkrétní rodiny? 
Krabice online pomáhá všude tam, kde jsou služby Diakonie pro rodiny a děti v nouzi. Naše preventivní služby pro děti a rodiny v 8 krajích vloni využilo 7 509 lidí. O finanční příspěvek z krizového fondu Krabice online pro konkrétní rodinu může požádat klíčový pracovník Diakonie, který s rodinou dlouhodobě pracuje a zná její situaci. Ten také pak pomáhá třeba s nákupem vybavení na tábor a vyúčtováním.

Hlásí se vám rodiny i samy? Mají jednotlivci možnost požádat o pomoc z vaší sbírky?
Finanční pomoc ze sbírky je vždy součástí naší dlouhodobé práce s klienty. Pokud se na nás obrátí někdo s žádostí o příspěvek, snažíme se mu doporučit naše služby, aby mohl začít hledat východisko ze své situace. Naši pracovníci se mohou s rodinou kromě zprostředkování jednorázové pomoci také například podívat, zda nemají nárok na příspěvek na bydlení nebo jim pomoci s oddlužením. Díky tomu, že žádosti podávají naši pracovníci, máme jistotu, že příspěvek skutečně pomůže.

Přibývá rodin, které si nemohou dovolit tábory, příměstské tábory, kroužky a jiné volnočasové aktivity pro děti? 
Určitě ano. Bohužel přibývá i rodin, které potřebují pomoc s udržením bydlení – mají potíže platit zvyšující se nájem a energie, nebo nemají dostatečné úspory, ze kterých by mohly koupit třeba pračku, když se ta stará rozbije. Tábory a kroužky jsou pro takové rodiny nedostupným luxusem.

Jaký dopad to na děti má?  
Děti se mohou cítit vyloučené z kolektivu, protože si nemají se spolužáky o čem povídat, nesdílí jejich zkušenosti, jsou jakoby z jiného světa. Doma jim může být úzko, zažívají různé konflikty v rodině nebo nezájem a prázdniny jim mohou připadat nekonečně dlouhé. Na táboře nebo kroužku může dítě zažít úspěch, i když se mu třeba ve škole nedaří. Hry a týmové soutěže přispívají k rozvoji sebevědomí a hodnot jako je přátelství, spravedlnost nebo odvaha. Jsme moc rádi, že díky dárcům Krabice online můžeme mnoha dětem pomoci.

Přispět do sbírky Krabice online Za lepší prázdniny můžete i vy, a to libovolnou částkou. Učinit tak můžete až do 25. června.

Zdroj informací: Zdeňka Sobotová, Krabice online

Čtěte také:

Reklama