Třídíme odpad, jak se dá. Na plasty a sklo visí nad košem igelitky, které čas od času někdo vynese do příslušného kontejneru. Papír dělíme: noviny, časopisy a letáky vozíme na venkov. Tam se dělají balíky a čas od času si místní objednají náklaďák, který to odveze do sběrny a ještě za to mají nějaký peníz. Ostatní - krabice, krabičky, papíry z různých balíčků skládáme do přepravky a čas od času odneseme do kontejneru na papír. Víčka z PET lahví shromažďujeme pro děti známých - je jakási akce.

Chleba a pečivo sušíme pro králíky bývalé kolegyně. Vyřazené slušné oblečení a boty čas od času odvezu do kontejneru na šatstvo. Dříve jsem využívala i sběrny charit, ale jedna zanikla a v druhé mi po skončené zimě řekli, že o zimní věci zájem nemají. Nechat odložené zimní věci do další zimy doma se mi opravdu nechtělo a tak jsem ráda, že existují specializované kontejnery.

Co  mne přímo zlobí, jsou lidé, kteří pod rouškou tmy přivezou ke kontejnerům na sídlišti tu bednu s lahvemi, tu vyřazenou lednici či pračku. Další si zase v noci přijíždějí ony předměty přebrat, odstrojí, co lze zpeněžit. Smůlu máme my, že nepořádek je na kontejnerovém stání našeho domu, a že akce probíhají obvykle s úderem půlnoci a neprobíhají bezhlučně je zřejmé. O bezdomovcích, kteří obsah kontejnerů různě přehazují, vyhazují a zpět neuklízejí ani nemluvím.

Myslím si, že východiskem by ani nebylo uzavření kontejnerového stání pod zámek. A tak doufám, že další generace budou přece jen lepší, byť příklady, které by je táhly, moc vidět není.

georg


Máte pravdu, těch příkladů moc není, ale aspoň z dnešních příspěvků mám pocit, že na tom nejsme úplně špatně, že pořád ještě jsou slušní lidé, kteří se snaží, abychom tu neshnili ve špíně a odpadcích! Rozhodně každý člověk jako vy si zaslouží poděkování. A nezapomeňte se za to pochválit! Nikdo jiný to za třídění neudělá, i když co chválit je!

Reklama