Vědci přišli s vynikající zprávou pro všechny těhotné ženy, které milují sport. Můžete cvičit dál, stačí, když se vyhnete některým rizikovým aktivitám. Velký materiál na toto téma přinesl německý časopis Štern, od nějž zprávu převzala další média. Ba co víc, pokud v tom těhotným ženám nebrání zdravotní potíže, je sport dokonce věc doporučeníhodná - díky lepší kondici můžete zvládnout těhotenství i porod snáze, nepřiberete nežádoucí kila a po porodu se dříve dostanete do původní formy.  
Vhodné sporty? Jízda na kole, mírný jogging, jízda na koni, plavání. Samozřejmě, je nesmysl s některými z těchto sportů začínat, pokud jste se jim nevěnovala už před otěhotněním, v tom případě volte rovnou speciální těhotenské cvičení, vynikající je například aquaaerobik.

Ženy se často obávají toho, zda otřesy při sportu nezpůsobí potrat nebo předčasný porod. Jiná obava plyne z toho, že cvičící organismus má větší spotřebu kyslíku - nemůže proto chybět dítěti? Rady gynekologů jsou přitom rozporuplné. "Nejen tchyně, ale i lékaři těhotné ženy zrazují od provozování sportů," konstatoval vedoucí lékař ženské kliniky na Technické univerzitě v Mnichově Thorsten Fischer.

Také Renate Huchová, která je od minulého roku emeritní profesorkou gynekologie na Curyšské univerzitní klinice, kritizuje rezervovanost svých konzervativních kolegů. "Špatný názor na sport provozovaný budoucími matkami spočívá v předsudcích a zastaralých doporučeních v učebnicích," podotýká gynekoložka. Huchová prozkoumala rovněž vliv létání, jízdy autem a horolezectví na nenarozené dítě a před nedávnem vydala novou příručku pro těhotné ženy s podrobnou kapitolou o sportu a aktivitách ve volném čase. "Starost o to, že se dítěti v těle matky při sportu nedostává matčina krev, je ve většině případů neoprávněná," souhlasí bývalý spolupracovník Huchové a profesor gynekologie v Bonnu Peter Bung. "Dítě si vezme to, co potřebuje."

Toto pravidlo neplatí jen tehdy, když žena trpí některými onemocněními, jako jsou například cévní poruchy. Nebo když v průběhu těhotenství kouří. Kuřačkám se cévy vlivem nikotinu zužují, a tak není zajištěno dostatečné zásobení dítěte krví při zatížení těla. V jednom se experti shodují: Pravděpodobnost toho, že je sport v těhotenství pro matku a dítě za normálních okolností prospěšný, je mnohem vyšší než riziko, že by mohl dítě poškodit. Trénováním těla se zabraňuje odbourávání svalové hmoty a předchází se bolestem zad a trombóze, které se v těhotenství a během šestinedělí zřetelněji vyskytují.

Navíc se u žen, které sportují, zvyšuje vylučování endorfinu, a tak jsou slaběji vnímány bolesti v průběhu těhotenství. Zrovna tak jsou vědci jednotní v tom, jaké druhy sportů by těhotné ženy provozovat neměly: Horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů a potápění jsou tabu, stejně jako bojové sporty, kolektivní sporty, ve kterých dochází k prudkým kontaktům těla, a posilování, při němž ženy zadržují dech a silně napínají břišní svalstvo.

K tomu se řadí i extrémní zátěže, například sprinty, při kterých se spotřebovává větší množství kyslíku, než je běžně k dispozici, a vytrvalostní sporty provozované ve velkém horku, protože vysoká teplota těla matky může vést ke špatnému vývinu embrya. O vlivu jiných sportů na průběh těhotenství však neexistují žádné poznatky.