Zatímco péči o pleť věnujeme spoustu času i výživných krémů, na péči o ruce neprávem zapomínáme. Podívejte se na své ruce, jak vypadají právě teď? Lak na nehtech je oprýskaný, kůže vysušená a na některých místech dokonce popraskaná? Pak je nejvyšší čas začít se věnovat také jim.

Na pokožku rukou negativně působí časté mytí rukou, čisticí prostředky i sebelepší saponát, který má ruce pohladit, střídání teplot – horko i zima, to vše ruce vysušuje a způsobuje jejich stárnutí.

 Ochrana
- ráno používejte hydratační krémy, na noc krémy tučnější
- dříve než začnete vykonávat domácí úklid, vetřete do pokožky silnou vrstvu mastného krému
- při práci s odmašťujícími a čisticími přípravky noste vždy ochranné gumové rukavice
- pokud nemáte zrovna žádný vhodný krém po ruce, pomůže vám olej nebo ztužený rostlinný tuk

Jak na spáleniny?

Jen tak něco vás v kuchyni nepálí, používáte rukavice, chňapky, ale přesto je někdy den blbec, kdy se i mistr tesař utne a ošklivě si popálíte pokožku rukou. 1. pravidlo zní: chladit, chladit a zase chladit. Postižené místo strčte pod studenou tekoucí vodu, přiložte led zabalený v utěrce nebo kapesníku. Chlad utlumí bolest, a navíc zabráníte ošklivým jizvám. Pro zklidnění a urychlení hojení použijte krém s obsahem panthenolu nebo aktivního zinku.

Jak na záděry a drobné ranky?

Jak nepříjemná a bolestivá dokáže být záděra, ví snad každá z nás. Nejen, že zanícené místo pekelně bolí, ale v kontrastu s vaší dokonalou manikúrou, za kterou jste zaplatila hříšné peníze, nevyzní dvakrát nejlépe. Na bolavé ranky pomůžou obklady a koupele z bylinek – použijte rozmarýnu a heřmánek.

Nehty
Jen málokdo z nás má od přírody hezky tvarované a silné nehty. Nám ostatním nezbývá, než o ně starostlivě pečovat.

Jak na to?
- pravidelně provádějte manikúru
- při domácích pracích noste ochranné gumové rukavice
- před spaním vetřete do kůžičky okolo nehtů krém

Na nehtech a jejich vzhledu poznáte i nedostatek živin
- nedostatek železa způsobuje bledost nehtů, lámavost, křehkost a hrbolatost
- nedostatek zinku způsobuje bílé skvrny
- při vážném nedostatku bílkovin zbělají nehtová lůžka

Celkově vám i vašim nehtům prospěje, zařadíte-li do jídelníčku dostatek česneku a cibule, zinku (ořechy, kořenová zelenina, plody moře, drůbež a celozrnná strava), ovoce a zeleniny, vápníku z mléka, i mastné kyseliny třeba v podobě olejovek.  

Víte, že...

Nehty jsou tvořeny keratinem, který je hlavní součástí kůže a vlasů. Než nehet vyroste od lůžka ke konečku prstu, trvá to asi šest měsíců. Nehet na palci u nohy roste asi rok. 

Uvidíte, že vynaložená péče se vám stoprocentně vrátí. Bude mít podobu krásných a pěstěných rukou, které nebudete muset "nenápadně" skrývat.