Věděli jste, že stejně jako nás lidi, i psy může bolet hlava? Nebo že jejich „problematické“ chování může mít, a velmi často i má, příčinu v bolesti? „Všechny tyto aspekty a celá řada dalších mohou být způsobené svalovou nerovnováhou“, říká Julia Roberston, myoterapeutka a lektorka, která se v Anglickém Sussexu věnuje problematice psů a jejich zdraví již více jak 12 let.

masáž

Masírovat psa - říkáte si, tak to už je velký úlet. Ale ono to není tak úplně pravda. Masáž má fascinující historii datující se 4 000 let zpátky a záznamy o přínosných efektech masáží zvířata není tak těžké najít. K pochopení jakou důležitost dávají masážím sama zvířata, stačí pouze je pozorovat. Mluvíme-li o psech, pak se ve smečce vzájemně opečovávají například při bolesti, nebo zranění. Velmi často je postižená oblast olizována jinými členy smečky. Tato akce, která může připomínat drbání, je, v konečném důsledku, formou masáže svalů.

„Svalový systém je jeden z 10 nejdůležitějších systémů v těle, a to jak v těle člověka, tak psa. Bohužel velmi často je podceňován“, uvádí Julia Robertson a dodává, že poškozený sval může mít zásadní efekt na kosterní systém, stejně jako může mít významný dopad na cirkulační, či zažívací systém psa.

masáž

„Specifický typ masáží aktivizuje právě nerovový systém, který upozorní mozek na blížící se činnost a zároveň zahřeje svaly, aby byly připravené na aktivitu. Je to způsob jak předcházet zraněním. Masáž rozproudí tok krve, čímž rychleji doručí kyslík a živiny do svalových buněk a ty se nejen zahřívají, ale rovněž jim to poskytuje rychlejší možnost regenerace“, pokračuje Roberston, zakladatelka terapeutického centra Galen Therapy, které se specializuje právě na tzv. Myoterapii, tedy dotykovou terapii, zaměřující se na posouzení, léčení a rehabilitaci pohybových bolestí a s tím spojených patologií.

masáž

„Jsem ráda, že i v České republice mají lidé zájem o to, jak přispět ke zlepšení zdraví a pohody svých psů. Na mých seminářích, které jsem doposud v Česku měla, mě těší jejich opravdový zájem o to, co se ukrývá pod kůží psa a jak správně provádět masážní techniky“, komentuje Julia Roberston své zkušenosti s českými pejskaři a uvádí příběh ze své praxe, jak zásadně může masáž ovlivnit život psa: „Před cca dvěma lety se ke mně dostala celkem mladá fenka zlatého retrívra, která odmítala nejen jakoukoliv činnost, ale i pohyb, byla apatická bez chuti k životu. Měla za sebou řadu veterinárních vyšetření v hodnotě neuvěřitelných 5 000 liber, což je v přepočtu na české koruny asi 150 000 korun, kde verdikt veterinářů byl, že je zcela zdravá, a že netuší, kde je příčina jejího stavu. Když jsem si ji prohlédla, bylo na první pohled vidět, že potíž je v drobných svalových poraněních, která jí způsobovala bolest. Svalové potíže však žádné přístroje nezjistí. Již po první masáži byl vidět znatelný rozdíl v jejím držení těla i chování, a po třech procedurách se z ní stal úplně nový pes se zájem o hraní i vše co se kolem ní děje. Někdy stačí opravdu málo,“ uzavírá příběh Julia.

masáž

„S Julií Robertson spolupracujeme již nějakou dobu. První seminář proběhl v říjnu minulého roku,“ říká Šárka Janouchová, organizátorka seminářů Jak masírovat psy v České republice a pokračuje „Od té doby jsme jich měli již celou řadu. Účastníci si vždy odnesou řadu cenných zkušeností a informací o tom, jak funguje organismus psa, nebo v čem spočívá svalová nerovnováha. Mají možnost podívat se na základy pohybu psa, na jeho cirkulační a lymfatický systém včetně anatomie. Výjimečnost seminářů paní Robertson však nespočívá pouze v jejích neuvěřitelných znalostech této problematiky, ale především v její otevřenosti se o své znalosti podělit a účastníky naučit jak správně a bezpečně masírovat. Každý kdo přijde se svým psem tak má možnost naučit se velmi efektivní techniky, které mohou mít velký vliv na zdraví našich čtyřnohých miláčků.“ uzavírá Šárka Janouchová.

Více inspirace najdete na stránkách www.krasnacarodejka.cz