V kostce o filmu, jenž se z devadesáti procent odehrává na fiktivním zámku Kostka. Jak už bylo řečeno, snímek vznikl na základě knihy Poslední aristokratka, jež se těší dlouhodobé oblibě.
POSLEDNÍ ARISTOKRATKA
Její humor často přirovnávají k tomu saturninovskému a režisérovi filmu se toto podařilo naštěstí zachovat i ve filmu. V hlavních rolích se představí Hynek Čermák jako sympatický potomek původních majitelů zámku, Tatiana Dyková jako jeho typicky americká manželka, jež žije tím, že když mají zámek, je něco jako princezna Diana. Dceru Marii III. (tu, která v knize ich formou vše popisuje) a je tak trochu prokletá, což nakonec naláká turisty na jinak pro ně zřejmě neatraktivní památku, hraje půvabná Yvona Stolařová. Zmínit je třeba také personál zámku, neboť tam svérázně excelují Eliška Balzerová jako hospodyně, Martin Pechlát jako kastelán, jenž nesnáší muflony (rozumějte turisty) a Pavel Liška jako údržbář, kterému v pořádné práci brání jeho hypochondrie. A my snad můžeme prozradit, že proběhne i love story.  
Poslední aristokratka
Na filmu se podílela také kostýmní výtvarnice Katarína Hollá (známe z Anděla Páně 2) a na další klasickou pohádku Tři oříšky pro Popelku jako by odkazovaly scény cválajících bílých koních po zasněžených pláních. Zkrátka idylka. Nebo že by bylo něco jinak v životě na zámku? 
Poslední aristokratka
Pokud knihu neznáte, pravděpodobně si ji po zhlédnutí filmu půjdete koupit. Případně si můžete pořídit audioknihu, kterou skvěle načetla Veronika Kubařová. Někteří z vás pak možná měli to štěstí, že viděli Poslední aristokratku v Divadle Na Jezerce, kde hlavní hrdinku Marii vtipně hraje Anička Polívková. Ta se ostatně blýskne v malé roli i ve filmu.
Poslední aristokratka
Určitě nelze přehlédnout nestárnoucí herečku Zdenku Procházkovou, které je 96 let (!) a s noblesou sobě vlastní ztvárnila baronku Orsej, jež vnutí novým majitelům zámku svoje LIPICÁNY. Zamilovaného Romea ztvárnil Zdeněk Piškula a fešáckého právníka vždy skvělý Vojtěch Kotek. A věřte, oba budou mít u divaček úspěch.
Poslední aristokratka
Chcete navštívit filmovou Kostku? Pak si naplánujte na příští hradozámeckou sezonu výlety na následující objekty: Lemberk na Liberecku, Buchlovice u Uherského Hradiště, Rájec v okrese Blansko, Jaroslavice na Znojemsku a samozřejmě Milotice v okrese Hodonín. Právě tam také autor knižní předlohy Evžen Boček působí roky jako kastelán.

Optimistická píseň, jež vám vlije radost do žil, zazní u závěrečných titulků. Složila ji slovenská kapela No Name. Skladba s názvem I prokletí může být štěstí prý vznikla poměrně rychle. Autorem textu i hudby je zpěvák Igor Timko, jenž vzpomíná, že se svými kolegy vyrostli na pohádkách a komediích typu Tři veteráni nebo Císařův Pekař – Pekařův Císař. Posuďte sami, zda je to v ní znát a bude vás bavit tak jako mě.

Pěkné podzimní nejen filmové dny.

Přečtěte si také: 

Reklama