Některé ženy na něj pějí ódy, jiné jej zatracují. Jak je to ve skutečnosti s oním balónkem, který má nastávajícím maminkám usnadnit porod? Na doporučení gynekoložky jsem se rozhodla vyzkoušet jej sama.

Od samého začátku těhotenství jsem slýchala, že porodím velké dítě. S přibývajícími měsíci mi gynekoložka prorokovala, že rozhodně nebude mít pod čtyři kilogramy. To prvorodičku celkem vyděsí, ač to není nic výjimečného. Když mi tedy jen tak mezi řečí při poslední prohlídce navrhla, že by možná nebylo od věci začít trénovat s Aniballem (ne, ona sama jej neprodávala), začala jsem nad tím vážně uvažovat. Doma jsem se hned pustila do zjišťování informací o něm.

aniball

Zdroj foto: Aniball.cz

Co je dobré vědět

První, co mě zajímalo, bylo, jestli jeho používáním nemohu nějak ohrozit své dítě, popřípadě vyvolat předčasný porod. Ale podle vyjádření lékařů se není čeho obávat, porod je spuštěn úplně jinými mechanismy. A nehrozí ani riziko zanesení infekce, pokud je balónek důkladně čištěn a dezinfikován.

Co když se ale poraním už při tréninku s balónkem? Podle odborníků ani toto nehrozí, jestliže budu postupovat pozvolna a opatrně. I zde tak platí, že všeho s mírou.

Každou ženu asi napadne také to, jak to vlastně tam uvnitř funguje. Nepovolí vaginální svaly a svaly poševního vchodu natrvalo, pokud budou celý měsíc takto namáhány? Podle duly a fyzioterapeutky Jany Čurdové je tomu právě naopak:

„Svaly pánevního dna jsou složeny z mnoha mikroskopicky malých vláken. Tato vlákna se při svalové kontrakci stahují díky působení dvou látek – aktinu a myozinu. Ke stažení dochází pouze tehdy, jsou-li svaly trénovány opatrně a zůstanou neporušené. Pokud se však během porodu svaly pánevního dna v průběhu zhruba 20–30 minut roztáhnou o 300 %, vznikají mikroskopická zranění, která se v krátkém čase zajizví – toto už však znemožňuje pozdější stahování svalových vláken. K maximálnímu roztažení svalů pánevního dna dochází v momentu procházení hlavičky dítěte – svaly se roztáhnou trojnásobně z cca 3 na 10 cm. Proto je jasné, že netrénovaná svalová tkáň se může trhat. Cvičení s Aniballem je tedy nejen prevencí mikrotraumat v průběhu porodu, ale i prevencí rutinního přestřižení svalů, což se děje při epiziotomii.“

To mě uklidnilo, a tak jsem balónek objednala.

Co mě přesvědčilo?

  • Jeho používání je bezpečné.
  • Je šance, že předejdu nástřihu hráze a poraněním svalů pánevního dna při porodu.
  • Budu psychicky více připravená na samotný porod – když zvládnu vytlačit balónek o průměru podobném hlavičce novorozence, nemůže to být na sále o tolik horší.
  • Až mi řeknou „tlačte“, budu vědět, jak zapojit ty správné svaly.
  • Má urychlit porod.
  • Když už by to nemělo na porod vliv (jsem od přírody spíše pesimistka), ani trénování svalstva není přeci na škodu.
  • Balónek není zrovna nejlevnější (1 240 Kč), ale je možné používat jej i k posilování po porodu. Takže mi nezůstane ležet ve skříni.

Trénink začíná

Když mi balónek přišel a já ho zkusila nafouknout na oněch požadovaných 30 centimetrů v průměru, jen jsem se nahlas zasmála. Toho přece není možné dosáhnout! A věřte ženám v diskuzích, které se často chlubí i čísly převyšujícími tento cíl… Každopádně jsem to nevzdala.

Napoprvé jsem dosáhla 18,5 cm a říkala si, že o moc víc už nedám. Jenže dala. Den ode dne se to zlepšovalo a centimetry během zhruba půlhodinových cvičení narůstaly. Nikdy jsem však nešla přes bolest, postupovala jsem hodně pozvolna. A jaký byl výsledek? Ne, na 30 centimetrů jsem nakonec nedosáhla. Skončila jsem na 25,5 cm, ale jen kvůli své nedůslednosti. Postupně jsem začala tréninky vynechávat, ať už proto, že na ně nebyl čas, nebo jsem prostě jen zapomněla. Všeho všudy jsem tak poctivě cvičila asi 12 dní z celého měsíce, kdy je to možné.

Jak to bylo u porodu?

Při samotném porodu jsem se se svým experimentem nikomu nesvěřila. Proč taky, když jsem vlastně nenatrénovala, jak by bylo třeba? O to víc mě překvapila reakce porodníka na sále, který se mě po narození syna (4,2 kg) zeptal, jestli jsem náhodou nepoužívala Aniball. Překvapeně jsem přikývla a on konstatoval, že je to znát. Prý na to, jak velké dítě jsem porodila, byl nástřih hráze jen minimální. Tak přece to funguje! I když zcela určitě platí, že co žena, to zkušenost...

Tento typ cvičení (příprava porodních cest) není ničím novým. Inspirací k vytvoření pomůcky bylo africké porodnictví, kde se ženy už od pradávna připravovaly k porodu pomocí speciální tykve zvané kalebasa. Její přirozený tvar umožňuje ženám vykonávat cvičení, které prakticky eliminuje riziko natržení.

Čtěte také:

Reklama