Podnikání si obvykle se sociální prospěšností příliš nespojujeme. Snad je to dáno tím, že si úspěšné podnikatele mnohdy představujeme jako dravé a leckdy až bezohledné lidi, možná je to relikt let minulých a dlouhého vštěpování ideje o vykořisťovatelské buržoazii. Rozhodně ovšem nejsme příliš zvyklí na to, aby podnikání zasahovalo do sociální sféry i v dobrém. Na Západ od našich hranic se ovšem jedná o samozřejmost.

Na setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu je i Češka – zakladatelka Sítě mateřských center v České republice, Rut Kolínská. Díky loňskému vítězství v soutěži Sociálně prospěšný podnikatel roku 2005 se tak ocitla ve společnosti předních světových politiků, státníků a byznysmenů. Může si potřást rukou a vyměnit názory třeba s počítačovým magnátem Billem Gatesem nebo německou premiérkou Angelou Merkelovou.

Rut Kolínská je v Davosu už od soboty a nešetří superlativy. „Připadám si jako v jiném světě, firemní zodpovědnost se tu skloňuje ve všech pádech, panuje tu velmi vstřícná atmosféra,“ vzkazuje Kolínská z Davosu. Do České republiky se vrátí v neděli večer.

Jak toho dosáhla? Díky loňskému vítězství v soutěži Sociálně prospěšný podnikatel roku 2005 (Social Entrepreneur of the Year), kterou pořádá po celém světě Schwabova nadace pro sociální podnikání (The Schwab Foundation for Social Entrepreneurship), sesterská organizace Světového ekonomického fóra (The World Economic Forum).

Schwabova nadace se systematicky snaží propojovat svět velkého byznysu a politiky se sociální odpovědností. Proto zve každoročně do Davosu vítěze národních kol soutěže Sociálně prospěšný podnikatel roku, aby měli možnost navázat užitečné kontakty, ale i obohatit svým pohledem na společenské problémy komunitu světových lídrů.

Momentálně probíhá v České republice další národní soutěž Sociálně prospěšný podnikatel roku, která má za cíl najít vítěze za rok 2006. Soutěž byla vyhlášena v Praze 6. listopadu 2006 Společností Ernst & Young a Schwabovou nadací pro sociální podnikání (The Schwab Foundation for Social Entrepreneurship) ve spolupráci s HR Partners. Právě probíhá semifinálové kolo, během dvou týdnů budou vybráni finalisté komisí složenou z vážených zástupců podnikatelského, akademického a veřejného sektoru České republiky ve spolupráci se zástupci Schwabovy nadace pro sociální podnikání. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním gala večeru 21. února 2007.

Organizátoři soutěže Sociálně prospěšný podnikatel roku:

The Schwab Foundation for Social Entrepreneurship
Schwabova nadace pro sociální podnikání je nezisková organizace se sídlem ve švýcarské Ženevě. Byla založena v roce 1998 Klausem Schwabem a jeho ženou Hilde, aby upozornila na muže, ženy a organizace, kteří jsou oddáni myšlence vytvářet příležitosti pro druhé přímým a produktivním způsobem. Schwabova nadace hledá Sociálně prospěšné podnikatele už od roku 2001. Klaus Schwab je zároveň prezidentem a zakladatelem Světového ekonomického fóra v Ženevě. Světové ekonomické fórum je komunita světových lídrů z oblasti byznysu, politiky a intelektuálních kruhů. Tito se každoročně schází v Davosu, aby diskutovali a prosazovali zlepšení společenského vývoje prostřednictvím ekonomických a sociálních změn. Více informací na http://www.schwabfound.org

Ernst & Young
Ernst & Young patří mezi nejvýznamnější celosvětové společnosti poskytující odborné poradenské služby. Jedním z cílů, jež si tato organizace vytkla, je obnovit důvěru veřejnosti ve společnosti poskytující odborné poradenské služby a v kvalitu účetního výkaznictví. V rámci poradenské sítě Ernst & Young působí ve více než 140 zemích celého světa 114 tis. odborníků, na které jsou kladeny ty nejpřísnější nároky, pokud jde o osobní integritu, kvalitu práce či odborné předpoklady. Díky tomu tito odborníci poskytují klientům služby té nejvyšší kvality, jež se opírají o bohaté znalosti a zkušenosti Ernst & Young v klíčových oblastech její činnosti - v oblasti auditu, daní a transakčního poradenství. Podrobnější informace o celosvětové poradenské síti Ernst & Young a jejím přístupu k nejrůznějším ekonomickým otázkám a problémům najdete na webových stránkách www.ey.com/perspectives. Ernst & Young odkazuje na celosvětovou organizaci členských společností Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited neposkytuje své služby klientům.

Mateřská centra:        
Rut Kolínská je zakladatelkou Sítě mateřských center v České republice. Tato nezisková organizace pomáhá ženám s malými dětmi udržet si profesionální orientaci a sebedůvěru v době, kdy jsou na mateřské dovolené. V současné době existuje v Čechách a na Moravě už více než stovka Mateřských center. Slouží jako základna přátelství, solidarity a vzdělávání pro zhruba 10 000 lidí. Rut Kolínská je sama maminkou pěti dětí a je zářným příkladem toho, jak lze skloubit rodinu a osobní rozvoj. Pro své nesporné výsledky je vysoce respektovaná nejen členkami Mateřských center, ale českou společností obecně.

S využitím tiskového materiálu

Slyšela jste už o soutěži Sociálně prospěšný podnikatel? Znáte Mateřská centra? Je nějaké takové poblíž Vašeho bydliště? Jaké s ním máte zkušenosti?

Reklama