Nedávno jsem navštívil veterinu, naše psí tulačka Vločka šla na operaci škaredého nádoru. Na nástěnce v čekárně jsem si všiml zajímavého letáku: Pes – dárce krve! Hned jsem se veterinářky zeptal, jak to funguje.
Při počtu psů v našich domácnostech a operacích, které se jim provádí, je jasné, že někde veterináři musí brát psí krev. Přesto mě plakátek v čekárně veteriny, na kterém nápis hlásal „Pes – dárce krve!“ překvapil. Prostě jsem nikdy tímhle směrem neuvažoval, a tak jsem se hned veterinářky vyptal, jak to funguje. Dozvěděl jsem se opravdu zajímavé věci.
Jak funguje psí dárcovství krve?
My tady máme seznam dárců. Máme je na telefonu, a když je potřeba, voláme.
A dostanou od vás nějaký odznáček, jako lidští dárci?
Tohle má asi každá ordinace jinak, my jim dáváme 50% slevu na očkování.
Existuje také nějaká psí krevní banka?
Existuje. V Česku je, pokud vím, jediná a sídlí v Praze, takže vzdálenější ordinace si to právě zařizují vlastními dárci, kvůli přepravě. Když ale potřebujeme erymasu, tak si na ni prostě musíme počkat, než dorazí z banky, to samozřejmě využíváme.
Jaký pes je ideální dárce? Předpokládám, že spíš velký než malý...
Pes má asi desetinu své hmotnosti krve, takže malí psi skutečně vhodní nejsou. U příliš velkých je ale někdy problém udržet je někdy na stole. Psovi, který leží na zemi, krev neodeberete.
Takže z hlediska objemu je ideální vlkodav, z hlediska praktičnosti třeba pohodový boxer? Jsou ještě nějaká další kritéria?
Samozřejmě věk a zdravotní stav. Fenky mohou dávat krev jen, pokud nebyly březí. Dárce může být také jen pejsek, který v minulosti transfuzi nedostával.
Když mám psa, který mi připadá vhodný k darování krve, co pro to mohu jako majitel udělat?
Úplně nejlepší je zeptat se svého veterináře. Jak jsem říkala, existuje jen jedna banka, ale hodně operatérů využívá vlastní dárce.
K tomu ještě dodejme, že jste-li z Prahy a chcete, aby se váš pes stal dárcem krve do krevní banky, navštivte tyto stránky...
- Psí krevní banka: Vetcentrum (klikni)
Podmínky darování krve do psí banky...
- psi a feny, které nebyly březí
- váha dárce nejméně 25 kg (optimálně 40 a více kg)
- věk 1–8 let
- v době odběru v plné kondici, feny nesmí hárat
- pravidelně kompletně očkován, poslední očkování nesmí být provedeno později než 3 týdny před odběrem
- nesmí trpět chronickými chorobami (např. cukrovkou, chronickým selháním ledvin, epilepsií)
- nesmí brát trvale žádné léky
- nesmí být v rekonvalescenci po infekčním onemocnění, operaci nebo vážnějším úrazu
- vzhledem k postupu při odběru krve je nutné, aby byl dárce ovladatelný
- ideálními dárci jsou velcí štíhlí hladkosrstí psi
Nový komentář
Komentáře
koukám,že to je jako u lidí...
My máme šestikilového.......
Možná by stálo popřemýšlet
Jana 01 — #11 co jsi psala, je rozumné
. Vím, proč lidští dárci nedostávají peníze, právě kvůli možnému zatajení nemocí, aby z toho neměli "živnost".
Ale u těch pejsků zase beru, že se jim ten odběr mohl více zpříjemnit - buď vyšší slevou na tom očkování, nebo nějakým bonusem navíc, třeba konzervami, vitamíny...a pokud by pes měl nějaký průkaz dárce krve, šlo by uhlídat (teoreticky), jak často chodí a nepouštět jej "přes limit", stejně jako lidské dárce
Pejsek se zachránil.
Tohle vím. Náš pes byl jednou dárce. Příšla za námi jedna paní z ulice, že mají psíka v nemocnici (někdo ho chtěl otrávit) a zda by nemohl náš pes darovat krev.
Jindriska8 — #12 já ano, ale dárci být nemůžeme s naší váhou 3,45kg
Dobré informace,to jsem nevěděla.
linde — #2 Jenže lidi jsou různí...., mohli by zvířat zneužívat pro výdělek, udělat si z toho "živnost"... Chodit "prodávat krev" mnohem častěji, než je vhodné po různých zařízeních a tím psa trápit. Sama vím, jak jsem bývala několik dní po dárcovství zesláblá, i jako sportovkyni mi dělalo problém třeba vyběhnout schody. Ale rozhodnutí bylo jen na mně. A pes si nikomu postěžovat nemůže, že mu odběr neudělal dobře a na další jít nechce... Tak za peníze raději ne - stejně jako u lidí. Taky by kvůli výdělku mohli zatajit různá onemocnění, která pes prodělal a ohrozit zdraví příjemců (či dárce)...
linde — #2 nemyslím si, že ve všech ordinácích se zaplatí i za krev.. spíš za materiál, enerie a čas který k transfuzi potřebují. Chodím za vet. který si řekne o platbu jen, když psovi provádí nějaký výkon - očkování, čištění rány, atb injekce.. když se mi na psa jen podívá, případně použije desinfekci a jinak nic, tož nic neúčtuje. Králíkovi zkontroluje zuby zdarma, když je brousí řekne si o 50-100 Kč. On ani ten provoz ordinace, zajištění všech přístrojů, lidí..nebude levný, takže nemůže pracovat za 10Kč..
Když se nám otrávil pejsek, tak mu byly dávány transfuze. Dárce jsme si sehnali sami a byli tři. Krevní skupiny se neřeší u první traansfuze, pak kdyby došlo na další, tak už se řešit musí. Bohužel pejska se už tenkrát zachránit nepovedlo.
Jak je to s krevními skupinami? Ty u psů nejsou?
To jsem nevěděla
Je do jen dobře
O dárcovství krve jsem ještě neslyšela.
to jsem netušila
to jsou mi věci
zajímavá informace
. Jen si myslím, že pes-dárce mohl mít z darování větší bonus než jen slevu na očkování - jsem přesvědčena, že majitel příjemce krev samozřejmě zaplatí, tak být dárcem mohlo být výhodnější, už vzhledem k pejskovi, jistě to je náročné-stejně jako u lidských dárců
.
hmm, zajímavé informace