smyk

Ačkoli se v Americe začal Den otců slavit až v roce 1972, jeho kořeny sahají už na počátek dvacátého století. A proč se vůbec Den otců slaví?

Jeden příběh tvrdí, že byl svátek inspirován osudem rodiny Smartových. Paní Smartová, matka šesti dětí, brzy zemřela a všechny potomky vychovával jen jejich otec - Wiliam. Na jeho počest pak uspořádala jedna z jeho dcer velkou oslavu, aby tak tatínkovi projevila svou vděčnost za všechno, co pro ně udělal.

Dalším možným důvodem k oslavě Dne otců je exploze miny, při níž zahynulo 361 mužů, kteří již povětšinou byli i otci... Příběhů je zkrátka více, ale nejpravděpodobnějším důvodem vzniku Dne otců je inspirace ve známějším Dni matek.

Otcové mají svátek po celém světě

Ve většině zemí „tatínky" slavíme třetí červnovou neděli. V některých katolických zemích je ale Den otců slaven na Svátek svatého Josefa (například v Argentině). V Německu pro změnu mají oslavy mužské části populace dvě: Vatertag se tu slaví v Den Nanebevzetí Ježíše Krista, regionálně se slaví ale i Männertag (den mužů) nebo Herrentag (den pánů či gentlemanů). Muži podnikají pánskou jízdu, nějaký výlet, kdy s sebou vezmou soudky s pivem nebo vínem, plno jídla a užívají si chlapskou pohodičku. No, proč jim to nedopřát, že?

Jak oslavíte den otců vy?

V České republice se ještě Den otců oficiálně neslaví, přesto se koncem roku 2008 objevily návrhy, aby se tento významný den stal součástí našeho kalendáře tak, jako je tomu již ve většině zemí. Není u nás tedy ani žádná zakořeněná tradice, jak tento svátek slavit. Nabízí se samozřejmě dárky. A protože jde o muže, není na místě květina, ale něco skutečně neotřelého - nějaký adrenalin ze zážitkové agentury.

Naše tipy!

čtyřkolka

  • Bubble - koulení pro dvě osoby.
  • Jízda na čtyřkolce.
  • Škola smyku s jízdou na ledu, sněhu či vodě.
  • Projížďka legendou silnic Porschem Boxsterem.

Foto: darky-jsou-zazitky.cz

Oslavíte Den otců? Jak?

Reklama