okna-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Do této pro mnoho lidí nepříjemné činnosti byste se měli nejlépe vrhnout dvakrát ročně. Nejprve na jaře, po pylové sezóně a později před Vánoci v rámci celkového adventního úklidu.

Nejprve zkontrolujte situaci venku

Než se však odhodláte a do mytí oken se pustíte, zkontrolujte, zda venku třeba nemrzne nebo neprší. Vyčkejte, až bude teplota nad 5 stupňů, ale na druhou stranu nečekejte zase na úplnou výheň. Voda by se vám v opačném případě předčasně odpařovala a na oknech by zůstávaly šmouhy.

Pozor na bezpečnost

Případná situace venku je důležitá nejen pro okna, ale také pro vaši bezpečnost. Okna nemyjte ve velkém větru, dešti a ani teplotě nad 30 stupňů, mohli byste třeba dostat úžeh. Dále z okolí okna odstraňte věci, které by vám mohli překážet. Z oken se nenaklánějte a případně použijte stabilní stoličku nebo štafle, rozhodně se vyhněte vratkým kusům nábytku. Případně můžete zvážit, zda by nebylo lepší pustit se do mytí oken spíše v čas, kdy je doma ještě někdo další, než když jste doma sami.

V první řadě parapety a žaluzie, poté okna

Umýt okna neznamená soustředit se pouze na skleněnou výplň. Nejprve byste měli odstranit pavučiny a utřít prach také v okolí oken, dále umýt garnyže, parapety a žaluzie.

Samotné mytí oken

Na mytí oken by se měly používat výhradně prostředky pro mytí oken. Zdá se to sice logické, ale mnoho lidí sáhne například po jaru a ten může ve výsledku udělat (co se týče šmouh a špíny) více škody nežli užitku. Podle prezidentky Asociace čištění a úklidu Ireny Bartoňové Pálkové jar z oken nevyprchá, ale zato na něm ulpí a vytvoří lepkavý film, který snadno váže další nečistoty. Je tedy lepší používat přípravky s obsahem alkoholu či čpavku, které se odpaří a nevytvoří na skle mastný film či šmouhy. Dále sáhněte po hadřících nejlépe z mikrovlákna, přičemž jeden použijte na mytí a druhý na leštění. Pak už jen postačí teplá voda (Ne horká, hlavně v zimě by mohly skleněné tabule popraskat a nepoděkoval by vám ani materiál okenních rámů. Navíc horká voda snižuje účinnost čistících prostředků.)  a stěrka, kterou po umytí tekutinu stáhnete.

Zdroj info: ireceptarwestwingsvet-oken, svet-oken2

Reklama