O tom, že ženy v období přechodu mají fyzické i psychické problémy, se mluví celkem otevřeně. Ale že by podobný problém mohl mít i muž? Raději taktně pomlčet. U něho jde přece o reakci na přepracovanost, na velkou zodpovědnost nebo stres v práci! Slovo „přechod“ prostě nemá místo v mužském slovníku.

„Poznatky moderní medicíny, doplněné často dost brutální osvětou nabízející různé zázračné hormonální preparáty, nás už smířily se skutečností, že přechod není pouze zebrou vyznačená část vozovky. Sice mnohdy neradi, ale již jaksi rezignovaně přijímáme, že probíhající hormonální přechodové změny mohou ženu značně vykolejit i psychicky. Snad bychom alespoň uvítali, pokud by se v tom svém přechodu chovala jako dobře vychovaný chodec. Aby si alespoň nevynucovala žádnou bezvýhradnou přednost a i přes ten svůj "přechod" profrčela co možná nejrychleji. Běda však, když nám byť jen naznačí, že podobnou životní fází procházívá také pán tvorstva,“ popisuje reakce mužů PhDr. Petr Šmolka, psycholog z Poradny pro rodinu.

Cloumání hormonů

Vysvětlení je přitom naprosto exaktní. Produkce hormonů se v průběhu života snižuje. U žen je to hlavně estrogen, u mužů testosteron (tvoří se ve varlatech a v nadledvinkách). Pro muže má stejný význam jako má estrogen pro ženy.

Zatímco u něžnějšího pohlaví se tato situace objeví náhle a její projevy nelze přehlédnout, u mužů se potíže projevují plíživě po řadu let. Pokles produkce testosteronu vede k rozvoji syndromu, který se nazývá andropauza nebo ADAM (Androgen Deficiency in Aging Male).

Se ztrátou produkce pohlavních hormonů se stírají tvary postavy, typické pro jednotlivá pohlaví, začíná se více ukládat tuk na určitých místech - u mužů v oblasti břicha, u žen se ztrácí pas. Začínají se hlásit dosud nepřítomná onemocnění. Mezi nimi ateroskleróza, srdeční infarkt, mozková mrtvice.

U žen zapřičiňuje nedostatek estrogenů návaly horka, noční pocení, nervozitu, podrážděnost, plačtivost, pocity ublíženosti a nevyrovnanosti. Pokles androgenů není spojen s tak významným projevem, jako je vymizení menstruace. Převažuje únava, nespavost, deprese, rozmrzelost, pasivita a zhoršené kognitivní funkce - schopnosti soustředění, paměti a učení.

A nejsou to jen muži ve zralém věku, u kterých se tyto potíže mohou objevit. Jsou to někdy muži mladí, až okolo pětadvaceti let. Nedostatek testosteronu u nich bývá důsledkem zánětu, úrazu, vrozené vady či operace (např. tříselné kýly).

Doktor nekouše

Psycholog Petr Šmolka se vciťuje do uvažování postižených mužů - ostatně to prý pro něj není tak těžké, sám totiž spadá svým věkem na vrchol andropauzy: „Řeči a andropauze a o jejích projevech, jakož i o možnostech lékařské pomoci, považuje pouze za naivní mýty šarlatánů v bílých pláštích. Navíc těch, kteří si nebyli s to nalézt v té medicíně nějakou poctivější specializaci. Jaká andropauza, prostě jsme jen někdy jen trochu podrážděnější. Kdo by taky nebyl, když má doma takovou semetriku!? Věk se už taky tu a tam připomene nějakým loupnutím, dokonce ani na tu erekci se už nemůže vždy tak zcela spolehnout. Pár zázračných pilulek však zatím vždycky pomohlo. Který muž by však kvůli takovým prkotinám běhal hned po nějakých doktorech? Očekává se od něj přece, že bude silný, zdravý a úspěšný. No, a taky se tak trochu bojí, aby mu ti felčaři něco nenašli. Třeba tu smrtelnou mužskou chorobu na sedm písmen - rýmičku. Možná až přestanou zabírat ty postelové pilulky …“

Ovšem pozor, testosteron není možné v žádném případě zaměňovat se známou „modrou pilulkou“, která proslula jako sexuální životabudič. Viagra totiž není hormonálním lékem, její účinek je zaměřen na svalovinu penisu a užívá se k léčbě poruch erekce. Chuť na sex tudíž neovlivňuje.

Mnoho mužů potíže přičítá stáří. Přitom stačí užívat dražé nebo aplikovat injekce. Někomu postačí jen krátkodobá kúra, která vyladí organismus k vyšším obrátkám. Jindy je to záležitost dlouhodobá, někdy i celoživotní.

Specialisté na mužskou problematiku se jmenují andrologové, ale protože nejsou všude dostupní, je vhodné navštívit urologa nebo sexuologa. Základním zdrojem informací však může být i praktický lékař.

Podle zkušeností lékařů dochází u obou pohlaví k zlepšení sexuality do dvou až tří týdnů od začátku užívání hormonální substituční terapie. Pacient se začíná cítit celkově lépe, ustupují psychické a neurovegetativní příznaky. Stáří se opět začíná vzdalovat.

Příště si přečtete: Co s chlapem v přechodu?
Reklama