...nikoliv dny, ale specifické zdravotní problémy.

Časté, ale přerušované močení. Zvýšené úsilí a nutnost tlačit během močení. Slabý proud moči a pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. V neposlední řadě sexuální problémy...

Běžná představa žen, podle které se muži nad pivem baví zásadně jen o nich a o fotbale, je docela mylná. Příslušníci „silnějšího“ pohlaví si totiž dost často vyměňují informace právě o tomto nepříjemném – ryze mužském problému.

Zvětšená prostata. Zejména pod vlivem většího množství vypitých tekutin přijde mezi pány v hospůdce řeč na tento typicky mužský fenomén. Oč jde? Víme, jak se nepříjemným problémům vyhnout?

Prostata dokáže nejednomu pánovi v letech způsobit hodně nepříjemné okamžiky. Respektive – nezhoubné zvětšení prostaty – odborně benigní prostatická hyperplazie.

Odhalené pánské tabu

Prostata neboli předstojná žláza (přídatná pohlavní žláza) je uložena pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Působením hormonů během puberty se začíná zvětšovat a zhruba kolem 20. roku věku dosáhne velikosti kaštanu o hmotnosti 20 gramů.

Sekret produkovaný prostatickými žlázkami je součástí ejakulátu, ve kterém zvyšuje životaschopnost spermií.

Počátky nezhoubného zvětšení prostaty jsou patrné již u mužů po třicítce.

Příčiny zvětšení prostaty

U mužů po padesátce, někdy ale i o dost dřív se prostatické žlázky a ostatní tkáň zmnožují, což brzy poté přináší problémy s močením. Příznaky postupují plíživě. Zpočátku se muž v noci budí a musí na záchod. Postupem času se přidává i obtížný začátek samotného močení – slabý proud moči, jindy se zas potřeba „na malou“ přihlásí urgentně.

Unavená svalovina močového měchýře způsobuje nedokonalé vyprázdnění, což vede velice často ke vzniku infekcí a močových kamenů. V moči se tak může objevit příměs krve.

Nezhoubné zvětšení prostaty nepochybně souvisí se změnami hladin androgenů – mužských pohlavních hormonů v těle. Po dosažení padesátky si na příznaky zvětšené prostaty stěuje každý desátý muž. Nezhoubným zvětšením trpí čtvrtina mužů po šedesátce.

V České republice postihuje benigní hyperplazie prostaty 250 tisíc mužů ve věku 40–80 let.

Onemocnění prostaty

 ● Zánět prostaty (prostatitis)
 ●
Benigní hyperplazie prostaty
 ● Karcinom prostaty

Kdy jít k lékaři?

Muž by měl navštívit ordinaci nejpozději v okamžiku, kdy se v moči objeví příměs krve. Pokud se totiž onemocnění neléčí, hrozí zástava močení, a dokonce může dojít  až k selhání ledvin.

Pacienti s nezhoubným zvětšením jsou však také šestkrát častěji souběžně ohroženi rakovinou prostaty, na rozdíl od mužů, kterým se nezhoubné zvětšení prostaty vyhnulo.

Zároveň je dobré vědět, že 40 % mužů, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem (hypertonici), trpí zbytněním prostaty.

Muži ale nejsou příliš zvyklí navštěvovat svého lékaře – urologa, vlastní problémy s močením považují za příliš intimní. Cítí se společensky diskvalifikovaní (dlouhé cestování bez přestávky, stejně jako společenské příležitosti, jim činí obtíže).

Především se ale obávají snížení erektilních funkcí (impotence), propadají depresi ze zlomového okamžiku svého navyklého života a takto složitě se vlastně brání před přijetím stárnutí.

Operace – ano, či ne?

Chirurgické řešení benigní hyperplazie prostaty není tak časté, jak se mezi muži traduje. Právě k operaci se sahá v krajních případech. Dnes jsou k dispozici účinné léky dostupné v různých formách i způsobech účinku, např. alfa-blokátory a také fytofarmaka, ktará účinně zasahují především na počátku onemocnění a pomohou překlenout méně výrazné obtíže.

„Prostata roste s věkem“

Nezhoubné zvětšování prostaty nastupuje až ve středním věku, problémy se ale mohou hlásit mnohem dřív. Záněty prostaty nejsou výjimečné už ani u šestnáctiletých mládenců.

Potíže s prostatou bývají dědičné. Muži z rodin, kde se léta u mužské populace vyskytovaly vleklé problémy s prostatou, by měli navštívit urologa dokonce při sebemenších potížích – bez ohledu na svůj věk. Moderní urologické vyšetřovací metody už nejsou bolestivé a celá diagnostika je záležitostí dvou návštěv.

Pro muže, kteří už nějaké problémy mají nebo z nich mají velký strach, jsou určeny pomocné internetové stránky www.mojeprostata.cz