Vysokého ocenění se nedávno dostalo loutkohercům, tvůrcům loutek i v Salzburgu. Známé Loutkové divadlo Salzburg (Marionettentheater) získalo zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO za vysokou formu a výtvarné provedení loutek a loutkového divadla.

loutky

Ve světě je salzburské loutkové divadlo jediné, které se věnuje i představením různých oper věhlasných skladatelů. Kromě toho se v divadle hraje na třech plošinách, a tak nemá jen jednu hlavní scénu, ale i scénu vzadu a vepředu. A ty působí tak, že mají svoji  „hĺoubku“ a vytváří intenzivní iluzi. Loutkoherci se hrají metr a půl pod  hledištěm na dvou pohybujících se scénách.

loutky

Divadlo vzniklo v roku 1913 díky panu Antonovi Aicherovi, kterého děti po jeho smrti divadlo nadále vedly. A tak z jedné rodinné tradice vznikla stoletá a světová tradice krásného divadla. I navzdory tomu, že loutkoherci nemají možnost optimálního vzdělání – jsou  z Itálie,  Ruska, z Německa,  Francie –  spojuje je neuveřitelná síla a chuť hrát loutkové divadlo. Každý divák cítí jejich entuziazmus, hned ho „vtáhou do děje“ jeho kouzla a magického světa. Divadlo je jedinečné i v tom, že jako jediné hraje světové opery!!!

loutky

Momentálně je na programu provedení filmového díla Sound of music. Známý muzikál, kterého jméno už překročilo mnoho let i americkou půdu.

První představení loutkového divadla –  Bastien a Bastienne od Wolfganga Amadea Mozarta – se konalo v únoru roku 1913. Už tehdy, v prvním roce svého působení podniklo divadlo turné, od roku 1927 už každou sezonu a od padesátých let navštívili Jižní a Severní Ameriku, Japonsko, Jižní Afriku a Austrálii.

loutky

Salzburské divadlo má 350 míst, uvádí sedmnáct představení a téměř sto v cizině. Vedení divadla hledá stále možnosti různé spolupráce, tak například s krajským divadlem nebo Salzburským hudebním spolkem. Nejoblíbenějším představením je Mozartova „Kouzelná flétna“, velkou novinkou je právě Sound of music, díky které zaznějí tóny lidové hudby a jejich elementů.

loutky

Salzburg je taky pro děti

Kromě představení v Loutkovém divadle je pro děti i jejich rodiče v Salzburgu  co objevovat. Tak například zoologická zahrada, jejíž návštěvu je dobré si  naplánovat i na celý den, rovněž zámek Hellbrunn s vodními hrátkami a velkým hřištěm pro děti. Muzeum hraček, kde si mnoho z nich můžete vyzkoušet i objevovat historické hračky a množství workshopů pre děti. Dalším tipem je Dům přírody v Linken Altsadt –  jehož návštěvu je vhodné si naplánovat též minimálně na půl dne a, samozřejmě, nemůžeme nezmínit dominantu města –  pevnost Hohensalzburg. Pro děti od šesti do patnácti let jsou zde zaujímavé prohlídky. Už jen jízda v zubačce je pro malé ratolesti perfektním zážitkem a pohled na město i okolní bavorské Alpy nezapomenutelný.

Zajímavostí je, že vyšla i publikace pro děti – průvodce městem pro malé. Je dostupná zatím jenom v němčině pod názvem „Salzburg Stadtführer für Kinder“ a stojí dvanáct euro.

Reklama