Možná to ještě netušíte, ale 8. březen je opravdu významný den! Vaše ledviny slaví Světový den ledvin  - „World Kidney Day“ (kupte jim něco dobrého)! Světový den ledvin je celosvětová akce, jejímž cílem je upozornit veřejnost na chronické onemocnění ledvin (chronic kidney disease - CKD). CKD je onemocnění velmi časté, pokud není včas rozpoznáno, může způsobit další zdravotní komplikace, které pacienta potenciálně ohrožují na životě.

„Chronické onemocnění ledvin je časté a četnost jeho výskytu dramaticky roste. Myslíme si, že větší informovanost veřejnosti o funkci a roli ledvin je mimořádně důležitá a doufáme, že internetový kvíz bude prvním krokem směrem k lepšímu pochopení a většímu zájmu o tento důležitý orgán,” říká profesor Philippe Van der Auwera, Global Head of Anaemia Management at Roche.


Poznejte své ledviny! První celosvětový test znalostí veřejnosti o ledvinách

Vyplňte si kvíz, který otestuje vaše znalosti o ledvinách, a zjistěte, jestli vám nehrozí onemocnění ledvin.

1. Kolik ledvin mají lidé obyčejně v těle?
a) jednu

b) dvě

c) více než dvě

2. Jak velké jsou ledviny?
a) jako pěst

b) ping-pongový míček

c) jako arašídový oříšek

3. Jaký tvar mají ledviny?

a) vypadají jako pomeranč

b) vypadají jako hruška

c) vypadají jako fazole
4. Ledviny vykonávají mnoho nezbytných a životně důležitých funkcí. Jaké to jsou?

a) čištění krve, filtrování vody a vylučování odpadních látek

b) tvorba hormonů

c) regulace obsahu vody a chemických sloučenin, např. sodíku a draslíku v krvi

d) odstraňování některých léčiv a toxických látek z krve

e) všechny výše uvedené možnosti

5. Kolik litrů krve musejí ledviny každý den přefiltrovat?

a) 1

b) 50

c) 200

6. Dvě hlavní příčiny chronického onemocnění ledvin jsou:

a) cukrovka a vysoký krevní tlak (hypertenze)

b) obezita a nedostatek pohybu

c) dieta a ledvinové kameny
7. Kolik dospělých lidí na celém světě trpí nějakým poškozením ledvin?

a) asi 1 z 10

b) asi 1 z  1000

c) asi 1 z 10 000

8. Anémie (chudokrevnost) je velmi častou komplikací chronického onemocnění ledvin. Anémie vzniká v důsledku:

a) nízkého krevního tlaku

b) příliš velkého počtu bílých krvinek

c) nízké hladiny hemoglobinu (bílkovina zodpovědná za přenos kyslíku) v červených krvinkách
9. Zvyšuje chronické onemocnění ledvin riziko srdečního infarktu a mrtvice?

a) ano

b) ne

10. Jak Vám může lékař pomoci, jestliže se dostanete do konečného stádia onemocnění ledvin?

a) pomůže pouze dialýza a transplantace orgánu

b) pomohou pouze léky

c) pomůže operace ledvin

(Výsledky testu: 1b, 2a, 3c, 4e, 5c, 6a, 7a, 8c, 9a, 10a)

 

Opáčko z anatomie

V případě, že vaše výsledky testu byly nevalné, připomeňme si společně každodenní náplň práce tohoto pro život nezbytného orgánu.

·         Funkce ledvin - ledviny jsou párovým orgánem. Průměrná velikost  a hmotnost jedné ledviny se pohybuje okolo 12x6x3 cm a 150 gramů. Uloženy jsou, jak známo, po obou stranách bederní páteře, přičemž pravá ledvina je o něco níže než levá.

·         Hlavní funkce tohoto nezbytného orgánu jsou: zbavování krve odpadních látek, udržování stálé kyselosti vnitřního prostředí a konstantní koncentrace minerálů. Dále udržují objem vody v organismu a produkují důležité hormony

Ledviny a krev  - odpadní látky v krvi, pocházející z látkové přeměny ve svalech a z metabolismu bílkovin, se nazývají močovina (urea) a kreatinin. Toxiny rozpustné ve vodě jsou též vylučovány ledvinami. Jestliže je z jakéhokoliv důvodu tento proces omezen či dokonce zastaven, hromadí se v organismu toxické látky, které jej mohou nezvratně poškodit.

Ledviny produkují hormony - ledviny vylučují tři důležité hormony: renin (způsobuje zúžení cév v těle, a tím zvyšuje krevní tlak v případě potřeby směrem k normálním hodnotám), erytropoetin (stimuluje produkci červených krvinek v kostí dřeni). Posledním hormonem je calcitriol, nebo-li aktivní vitamín D nebo D-3 (napomáhá udržovat vápník v kostech a hladinu vápníku v krvi).

Nejčastější onemocnění močových cest u žen, které může přejít v nebezpečný zánět ledvin, je infekce močových cest 

Příčinou infekce bývá přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, ve většině případů jsou viníky bakterie rodu Escherichia coli. Jestliže je váš pitný režim nedostatečný, není močový měchýř dostatečně proplachován a bakterie se v něm velmi rychle přemnoží. Tento stav je startovní čarou k  vážnému zánětu ledvin.

Mezi počáteční příznaky řadíme nepříjemné pocity při močení jako jsou například pálení a řezání, dále pak časté nutkání na moč a následné vyloučení pouze malého množství tekutiny i přes silné nucení. Tělesná teplota je často zvýšená. V některých případech je v moči patrná příměs krve, což  je způsobeno překrvenou a podrážděnou  sliznicí močového měchýře. Dále se objevují bolesti v podbřišku, a pokud infekce zasáhne ledviny, přidá se i bolest v bedrech. Bohužel u některých žen se vyskytují tyto obtíže ve vyšším stupni těhotenství, kdy plod tlačí na močový měchýř, který se potom nemůže dobře vyprazdňovat.

 Tymián

První pomoc při zánětu močových cest

Infekce močových cest patří do rukou odborníků. Jak ale postupovat v tom případě, když není váš lékař momentálně k dispozici, nebo z různých důvodů musíte jeho návštěvu o den odložit? Onemocnění v počáteční fázi, které je spojeno s nepříjemnými pocity při močení, někdy ustupuje již po samotné úpravě pitného režimu. Vitamin C pomáhá okyselit moč, močový měchýř se stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie, proto zvyšte jakýmkoliv způsobem jeho denní příjem. Mezi známější a běžně dostupné byliny, které pomáhají při uvedených obtížích, patří: květ bezinky, pýr plazivý, heřmánek, máta, bazalka, lípa a přeslička (čaj neslaďte). Velmi populární se při léčbě lehčích forem onemocnění stávají různé preparáty vyráběné z brusinek. Brusinková šťáva a výtečné sušené brusinky jsou k dostání v prodejnách zdravé výživy. Výborný (nikoli na chuť) je též nápoj z česneku, kdy rozmixujete 1-2 stroužky do sklenice teplé vody.

 

Zdroj: tiskové materiály firmy Roche

           www.ledviny.cz, www.kidney.org

           Miniencyklopedie přírodní léčby, MUDr. Igor Bukovský 

Reklama