Mohou uvolnit svalové napětí, pomoci zmírnit bolesti hlavy a zad, přispět ke zlepšení krevního oběhu a lymfatického toku, pomoci zmírnit stres a úzkost podpořit relaxaci, zlepšit spánek nebo dopomoci k odolnějšímu imunitnímu systému. Masáže mají v závislosti na svůj druhu nespočet blahodárných účinků na celý náš organismus. „Masáž je jednou z nejstarších péčí o tělo. Její původ byl mapován na území Mezopotámie, Egypta a Číny. Cílem masáže je pozitivně ovlivňovat procesy odehrávající se v lidském těle. Vhodně zvolenou masáž, na základě lékařského doporučení, lze aplikovat jako doplňkovou terapii za účelem úlevy od již existující bolesti, např. zad. Nicméně existují situace, kdy je nutné zohlednit příslušné kontraindikace,“ popisují zdravotníci z Nemocnice Brandýs a uvádí příklady, kdy si pod ruce jakkoli zkušených masérů raději nelehat.

32177c4e14666-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Kdy tělo masáž neocení?

Po vydatném jídle nebo nadměrném příjmu tekutin, tedy s přeplněným žaludkem. Nejen že tělo má dost starostí s trávením, ale navíc neví vůbec příjemné na břiše ležet. Počkejte 1 a 2 hodiny, podle toho, jak rychle spalujete.

Masáž není vhodná ani pod vlivem alkoholu nebo psychotropních látek.

Nedodrželi jste ten den pitný režim? Hrozí, že vás rozbolí hlava.

Máte v místě, kde bude masér pracovat, čerstvé poranění, modřinu, spáleninu nebo jakékoli jiné porušení celistvosti kůže? Masáž není nejlepší nápad.

Jít na masáž není dobré ani během menstruace. Určitě ne na takovou, při ní bude masírováno břicho.

Na pozoru je třeba mít se i v případě těhotenství nebo v šestinedělí. Existují ale i specializované jemné těhotenské masáže, které si po poradě s gynekologem užít můžete.

Jste unavení, vyčerpaní, cítíte slabost v těle? Masáž podle odborníků kupodivu není dobrý nápad, jak tělu ulevit. Odložte ji, než se budete cítit lépe.

Kdy může tělu masáž uškodit?

Existují zdravotní problémy, kvůli kterým vás v poctivém masážním salonu odmítnou, protože by vám mohli více ublížit než pomoci. Nebo se postiženému místu alespoň obloukem vyhnou. Proto nic v tomto směru nezatajujte. Kdy na masáž nechodit vůbec, nebo se o možnosti masáže alespoň raději předem poradit se svým ošetřujícím lékařem?

Máte kožní onemocnění. Ať už to jsou otevřené rány, ekzémy, dermatitidy, maligní melanom nebo hnisavá či plísňová onemocnění.

Trpíte onkologickým onemocněním.

Léčíte se antibiotiky.

Proděláváte nějaký zánět - kloubů, dutiny břišní, ledvin, močových cest, vaječníků, žlučníku nebo dalších orgánů? Masáž odložte. Například se zánětem žil je doporučeno podstoupit masáž nejdříve půl po vyléčení.

Utrpěli jste zranění, například natržení svalu nebo šlachy.

Máte co do činění s krvácivými chorobami, chorobami dutiny břišní spojenými s krvácením, poruchami srážlivosti krve, tromboembolickým onemocněním či trombózou.

Trápí vás křečové žíly.

Máte problémy se srdcem nebo neléčený vysoký krevní tlak.

Řešíte onemocnění ledvin, bércové vředy, diabetes nebo epilepsii? Nebo vás sužuje neurologické onemocnění? Pak budete potřebovat vyjádření ošetřujícího lékaře.

Vyjádření odborného lékaře je vhodné i při duševní poruše nebo poruše chování.

Kontraindikací je ateroskleróza a osteoporóza.

A v neposlední řadě by vás od masáže měly odradit i všechny akutní stavy, kdy se o vás pokouší virové či bakteriální onemocnění (viróza, chřipka, angína, covid, akutní astma, nachlazení). Nemusí jít jen o horečnaté stavy, stačí už jen podezření, že s vámi není vše v pořádku. Masáží by se průběh onemocnění jen zhoršil.

Zdroj informací: Nemocnice Brandýs, Masarykova univezita - Ivan Struhár: Kontraindikace masáže