Skladování potravin máme v malíčku, asi by nás ani nenapadlo, nechat třeba jogurt mimo ledničku. Ale staráte se také o svoji kosmetiku, aby vydržela co nejdéle a nekazila se? Máme pro vás pár tipů, jak se krášlit a neriskovat při tom kožní problémy. Co druh kosmetiky, to rozdílné skladování a údržba.

Také máte rády kosmetiku pěkně na očích, vystavenou na nočních stolcích a na poličkách? Pak byste měly raději zapomenout na estetickou stránku věci. Kosmetika má zdobit vás a ne interiér bytu. Schovejte ji z dosahu slunečních paprsků. Ty nesvědčí líčidlům, ale ani lakům na nehty či vůním. V krémech pak rozkládají pečující látky a ničí UV faktor. Ideální je proto nakupovat výrobky v neprůhledných obalech, což ale není vždy reálné. Proto je dobré předejít působení světla uchováváním na tmavých místech. I průhledné kosmetické taštičky, které s námi cestují a věčně se tak někde povalují, by proto měly být tabu.

Pořádně na frak dostává kosmetika také při extrémních teplotních podmínkách. Neocení vaše výlety na lyže nebo za teplem k moři. Jakmile budete mít na cestách příležitost, najděte pro ni vhodné místo s teplotou okolo 20 stupňů Celsia. Zda je to právě koupelna, kde ji často skladujeme, to je ovšem otázkou. Pro někoho je právě tahle místnost tou nejteplejší. A dopřávat jí každodenní parní lázně a střídání teploty i vlhkosti, to není to pravé.

kosmetika

Co tedy jednotlivé druhy kosmetiky ocení?

Rtěnka obsahuje lanolin, vazelínu, vosky a tuky, proto jí bude nejlépe na chladnějším místě s co nejstálejší teplotou, jinak se bude rosit. Všimli jste si někdy, že se občas na rtěnce objevují kapičky vody? Když znovu uschne, zůstanou na ní mapy podobné plísni. Pokud se ale nezmění její vůně ani konzistence, můžete mapy bez obav otřít a rtěnku dál používat.

Řasenka, pokud není voděodolná, nepatří do ledničky. Chlad způsobí, že začne vysychat. Rozčiluje vás také nános řasenky kolem jejího hrdla? Pravidelně jej čistěte a kartáček čas od času operte v odličovači.

U tužek na oči a rty záleží na jejich složení. Dát příliš měkké tužky na chvíli do ledničky je často používaným trikem vizážistek. Neměly by tam ale zůstat natrvalo. Mohly by se začít drolit.

Kompaktní pudry, tvářenky? Základem je zasahovat do nich ideálně co nejčistším štětcem. Správně by se měl po každém použití ošetřit dezinfekčním sprejem. Používají jej hlavně vizážistky, které líčí pokaždé někoho jiného. Stačí nastříkat trochu spreje na papírový kapesníček a štětec jím po směru štětinek otřít. Pokud se pudr i tak trochu znečistí, opatrně vrchní vrstvu setřete.

Make-up by měl zůstat čistý, abyste si na pleť nenanášela koktejl z bakterií. Nezapomínejte tak pravidelně čistit jeho dávkovač. Pokud do make-upu saháte rukama, vždy jen umytýma.

Krémy musejí být uskladněny ve tmě a v konstantní teplotě, ale platí zde ještě jedno zlaté pravidlo. Nikdy nesahat do kelímku rukama. Vnášíme do nich tak bakterie, které krém znehodnocují a kazí. Používejte raději špachtličku.

Lakům na nehty nesvědčí slunce, horko ani chlad. Rady vysychají. Jsou-li příliš husté, zkuste je rozředit odlakovačem. Pokud pak budete s kvalitou lakování spokojena, lek do koše ještě putovat nemusí.

Parfém nevystavujte přímému slunci a uchovávejte ho nejlépe v chladu a na tmavém místě. Třeba v původní krabičce.

Přírodní a bio kosmetika má mít své místo v chladničce. Neobsahuje totiž konzervanty, které by ji chránily.

Chceme-li, aby nám kosmetika dlouho vydržela, musíme se o ni pravidelně starat. Ani tím ji však neuchráním od procesu stárnutí. Pokud je prošlá, nebo jen změní vůni, konzistenci či barvu, bez milosti ji vyhoďte.

Čtěte také:

Reklama