Pro kočku je zdravý chrup životně důležitý. V přírodě by se o něj starala okusováním přirozené potravy. Jenže doma, s granulemi a masem z takzvaných kapsiček, to jaksi nejde. Proto by měl podat pomocnou ruku právě majitel a alespoň obden kočce zuby vyčistit speciální zubní pastou a kartáčkem. Jen tak předejde stavům, kdy kočka nepozorovaně trpí bolestí zubů a dásní.
5be435fb87870obrazek.png

„S kočkami jako pacienty se v mé zubní ordinaci setkávám často. Ale ne proto, že by si samy řekly, že je bolí zuby. Nebo že by si páníček sám všiml, že jejich kočku bolí zuby. Kočka totiž umí skvěle bolest skrývat. Jako typický predátor přece celému světu neukáže, že má nějaký handikep. Postupně se zvyšuje počet hodin, kdy odpočívá, straní se ostatních zvířat v domácnosti a nemusí být moc kontaktní. Nebo naopak se začne víc mazlit. Nebo se z vašeho miláčka může stát zdánlivě z ničeho nic agresivní, nevrlé zvíře,“ uvádí veterinární stomatoložka MVDr. Vladěna Štrosová z královehradecké Veterinární ordinace Rozárka.

Bolestí to ale nekončí. Zanedbaná péče o kočičí zuby může skončit jejich předčasnou ztrátou a bakteriální zátěží vnitřních orgánů, hlavně srdce, ledvin a jater. To se však dá předejít právě pravidelným čištěním zubů.

Co k čištění budete potřebovat?

Neobejdete se minimálně bez zubního kartáčku, ideálně speciálního pro kočky, který seženete v chovatelských potřebách. Existují různé druhy, ať už klasický, nebo třeba jen v podobě návleku na prst. Pokud budete trvat na použití kartáčku určeného pro lidi, pak vždy volte nejjemnější, dětský, který má co nejmenší hlavičku.

Lepšího výsledku dosáhnete s použitím zubní pasty, ale pozor! Nikdy ne té určené lidem, která má pro zvířata nevhodné složení. Myslete na to, že ji nedokáží vyplivnout. Navíc by ji stejně kvůli její vůni a chuti špatně přijímaly. Speciální, enzymatické kočičí zubní pasty naopak voní třeba po sýru nebo po mase, takže ji zvířata tolerují.

Jak na čištění zubů?

Pokud budete čistit kočce zuby poprvé, nemůžete čekat, že bude nadšená. Na péči o chrup ji musíte nejprve přivyknout. Ideálně hned od kotěte. I starší kočky však lze ve většině případů postupně přesvědčit, aby držely. Chce to od vás ale vytrvalost a jemnost – nesnažte se dělat to násilím.
5be4365b78476obrazek.png

1) Nejdřív přivykněte kočku na držení hlavy, kdy jí budete palcem a ukazováčkem tlamičku rozevírat. Za trpělivost ji nezapomeňte odměnit pamlskem.

2) Pak začněte kočce přejíždět po zubech v zavřené tlamičce prstem – nejdřív po vnější straně. Až to bude tolerovat, zkuste to s otevřenou tlamičkou, a to i po vnitřní straně zubů.

  • Pozor, nezapomínejte dodržovat hygienu – kočičí dutina ústní je plná bakterií!

3) Teprve pak přijít na řadu zubní kartáček, se kterým provedete to samé, co předtím s prstem. To všechno si pravděpodobně vyžádá několikadenní trénink.

4) I se speciální zubní pastou začněte pozvolna. Nejdřív si dejte trochu na prst a nechte kočku, aby ji očichala a ochutnala. Pak se pusťte do čištění jen za pomoci prstu. Až si na to zcela přivykne, můžete použít zubní kartáček.

S problémem jděte k veterináři

Pokud už má vaše kočka v tlamičce nějaký zdravotní problém, čištěním zubů doma už nic nezmůžete. Je to jen prevence! Může jít třeba o zápach z dutiny ústní, nános zubního kamene, zarudlé a bolestivé dásně, krev ve slinách, ulomený zub nebo také fakt, že se zvířeti špatně žvýká nebo je v krmení vybíravé. Pak je nejvyšší čas vydat se k veterinárnímu lékaři.

Čtěte také:

Reklama