Je to trochu paradox - ačkoli mi západní medicína několikrát zachránila život, k lékařům rád nechodím. Důvodem není nedůvěra k nim, ale naopak důvěra ve schopnosti vlastního těla k překonání slabosti.

V dětství jsem byl trochu hypochondr, přiznávám se. Měl jsem k tomu ale dobrý důvod. Jednak jsem několik let trpěl obtížemi s ledvinami, a navíc jsem kdysi trpěl jednou záhadnou chorobou, o které dodnes nevím, co to bylo. Měl jsem mokvavé boule na hlavě, čtyřicítky horečky a za krkem tvrdou bouli, která mi fixovala hlavu do jedné polohy - br, hrozná vzpomínka.

herbs

A tak jsem při každém píchnutí hned běžel za maminkou. Bylo to jistě i trochu vypočítavé, ježto jako nemocný jsem nemusel do školy, ale byl v tom i strach o „kejhák“.

Taktéž jsem si hlídal zdraví svých blízkých. K mistrovským kouskům řadím svůj výstup, při kterém jsem maminku přesvědčil, že jí kouření škodí a že může přijít i o nohu. Cigaretu pak nevzala do úst několik let.

Zvláštní ale je, jakou směsici jsem si přenesl do dospělosti. Samozřejmě jsem (jako snad každý) přičichl k přírodní léčbě a považuji ji za tělu bližší. Navíc doufám ve schopnosti vlastního těla a v jeho pud sebezáchovy. Jeden můj známý je v tomto ohledu ještě drsnější a vyhýbá se jakékoli lékařské chemii, to nečiním, protože žiji ve společnosti, ve které žiji, a občas je potřeba „zlou“ chemii (například z potravin) vyhnat tou „dobrou“ chemií z léků. Svízel je v tom, že i „dobrá“ chemie se umí proměnit ve „zlou“, a tak se jí vyhýbám, kdykoli to jen jde.

Teď se ale asi neudržíte úsměvu: Přes tenhle svůj přístup, kdykoli onemocní někdo z mých blízkých, ženu ho k doktorovi...

Téma dne 28. 6. 2012: Lékaři vs. samoléčba

  • Věříte lékařům?
  • Když jste nemocná, léčíte se raději sama, nebo jdete k doktorovi?
  • Dáváte přednost západní medicíně, nebo východní?

Své příspěvky k tomuto tématu formou příběhů či zkušeností mi zasílejte do redakční e-mailové schránky (viz níže). Pokud však chcete mít šanci na uveřejnění, a tedy i šanci na získání jednoho ze dvou dárků k tomuto tématu, nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu a dorazí do naší e-mailové schránky nejpozději 28. 6. 2012 v 15.00 hodin. Dárky jsou tentokrát dva - pro jednu z vyznavaček západní medicíny tu mám připraveny dva balíčky výživového doplňku Omega-3 Max od firmy Noventis a jedné z vyznavaček východní medicíny a samoléčby zašlu knížku Léčivé rostliny od Ursel Bühringové (Knižní klub, 2010).

Omegalocivky

Reklama