Jednorázové plenky ušetřily maminkám spoustu práce a času. Jenže ekologové už dlouho bijí na poplach. Jediné miminko jich za své „plenkové období“ (2 roky) pošle na skládku až jednu tunu odpadu, který se tam bude rozkládat až 400 let. Nebo se dostane do spalovny, kde se z něj uvolní škodlivé látky. Jednorázové plenky totiž nejsou jen z papíru, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Co obsahuje klasická plenka?

Běžná jednorázová plena se skládá z propustné fólie (polypropylen), umělé buničiny doplněné gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů, nepropustné fólie k ochraně prádla (polyethylen), lepicí pásky a gumičky. Největším problémem, co se rozložitelnosti týče, jsou zmíněné fólie, tedy plast.

Pokud nechcete přejít rovnou k látkovým plenám, jak doporučují ekologové, může být řešením alespoň používání ekologických jednorázových plenek. Maminky, které je pro svá miminka používají, tvrdí, že jsou stejně účinné, jako ty klasické. Tak jako u nich, i u eko plenek stačí najít značku, která bude právě vašemu děťátku vyhovovat.


Zdroj foto: Shutterstock

Co jsou eko plenky?

Jednorázové ekologické pleny nejen že vznikají za použití nižšího množství syntetických látek v procesu výroby, ale samotné se skládají z recyklovatelných, většinou přírodních materiálů. Plenky jsou pak z větší části, nebo úplně (po odstranění postranních „lepítek“) rozložitelné či kompostovatelné. V ideálních podmínkách se některé z nich zcela rozloží už v řádu několika týdnů. A to někdy včetně obalu. Navíc neobsahují dráždivé chemické látky (syntetické parfémy, bělení chlórem a podobně) ani latex a dětská kůže pod nimi volně dýchá.

Složení jednotlivých značek je odlišné, ale často plenky tvoří přírodní buničina, papír, nebělená celulóza, absorpční gel s přírodním extraktem z čajovníku proti zápachu a „lepítka“, která bývají z polyethylenu, takže do kompostu nepatří.

Přestože v Česku zatím končí většina eko plenek v komunálním odpadu a s ním na skládkách či ve spalovnách namísto v kompostárnách, má podle ekologů smysl je používat.

Do vlastního kompostu?

Pokud byste chtěly plenky samy kompostovat, pak si u jejich výrobce zjistěte, zda jsou k tomu skutečně určeny. „Skutečnost, že se materiál rozloží, ještě neznamená, že je vhodné nebo doporučené ho kompostovat v domácím kompostu. V každém případě doporučuji, aby způsob kompostování deklaroval výrobce a při kompostování došlo k zahřátí materiálu, aby se kompostovaný materiál hygienizoval,“ doporučuje Tomáš Hodek, manažer kampaně Kompostuj.cz.

Tipy na eko plenky, které jsou k dostání na českém trhu:

Seventh Generation pleny 93 Ks Midi 3 (7 - 11 Kg), 10,40 Kč/1 kus
Plenky Moltex nature no.1 Midi 4-9 kg,  9 Kč/1 kus
Plenky Naty Midi 4-9 kg, 9,60 Kč/1 kus
Plenky Beaming baby Midi 5 - 8 kg, 11,20 Kč/1 kus
Plenky Bio Babby Midi 4-9 kg, 8,60 Kč/ 1 kus
Plenky Nappynat natural care Midi 4 - 10 kg, 12 Kč/ 1 kus

Čtěte také:

Reklama