Za pomoci vrhacího přístroje vlastní výroby vypracovala skupina francouzských výzkumníků způsob, jak toho dosáhnout.
Motorizovaný katapult vystřeluje hliníkové kotouče do dvoumetrové nádrže s vodou a vysokorychlostní videokamery natáčí okamžik dopadu, který obyčejně netrvá ani setinu vteřiny. Měřením a porovnáváním úhlu, rychlosti a rotace střely, Christophe Clanet s kolegy z Research Institute for Out of Equilibrium Phenomena v Marseille vypracovali správný způsob vrhu.

"Abychom dosáhli maximálního počtu odrazů, úhel mezi oblázkem a vodou by měl být asi 20 stupňů," doporučuje Clanet. "Je to magický úhel," dodává. Rotace, rychlost a tvar oblázku jsou také důležité. Oblázek se odrazí s větší pravděpodobností jestliže rotuje, jelikož rotace předmět stabilizuje a zabrání mu ve spadnutí do vody, konstatovali výzkumníci. Rychle vržené oblázky se odrazí s větší pravděpodobností než ty pomalé.
Pěticentimetrový kotouč, blížící se k hladině pod magickým úhlem, se musí pohybovat rychlostí nejméně 2,5 metru za sekundu, aby se nepotopil.
Ploché, kulaté kotouče jsou nejvhodnější, jelikož jejich široká plocha se při nárazu od hladiny lépe odrazí.
Výzkumníci studovali házení oblázků již dříve, ale jejich předvídání se zakládala na teorii spíše než na pozorování. “Tento přístroj nám umožní skutečné proniknutí do fyzikální podstaty tohoto jevu,” tvrdí Clanet.

Házení žabek bylo po tisíciletí nejen zábavou, ale i soutěžní disciplínou. Cílem, který se nezměnil od časů antického Řecka, je dosáhnout co největšího počtu odrazů jedním hodem. Držitelem světového rekordu je Jerdone Coleman-McGhee, kterému se v roce 1992 na řece Blanco v Texasu podařilo dosáhnout počtu 38 odrazů.

Clanetův projekt má i praktický aspekt: výzkumy mohou pomoci fyzikům, studujícím sestup kosmické lodi. Když se raketa vrací na Zemi, může se stát, že se při pronikání do husté zemské atmosféry od ní odrazí, podobně jako oblázek.

Přeloženo a upraveno podle: http://www.nature.com/nsu/031229/031229-8.html      

         
Reklama