zelena-domacnost-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Elektronika

Provoz elektronických spotřebičů je něco, co si kolikrát ani neuvědomujeme. Představte si ale, kolik hodin ze dne běží zapnutá televize nebo například pračka. Projděte si doma vaše spotřebiče a naučte se ze zásuvky vytahovat ty, které nepotřebují být zapojené nonstop. Ty totiž odebírají elektřinu, i když zrovna nejsou zapnuté, navíc tím snížíte riziko požáru, ke kterém často dochází kvůli přetíženým zásuvkám. Televizi vypínejte, pokud na ni nekoukáte, a pokud vám nějaký spotřebič odejde, nahraďte ho takovým, který má energetickou náročnost minimálně A+. Vysloužilé spotřebiče nepatří k popelnici. Jedná-li se o spotřebiče malých rozměrů, můžete je umístit do elektro kontejnerů. Většina prodejen, u který jste spotřebič pořídili, by také měla nabízet zpětný odběr a umožnit vám v ní spotřebič zanechat. Pokud je daná věc ještě provozu schopná a víte, že by někomu posloužila, než ji vyhodíte, zkuste ji někomu nabídnout nebo vyměnit v nejrůznějších swapovacích skupinách.

Méně odpadu

Vytvářejte méně odpadu, jde to. Začít můžete eliminací jednorázových sáčků nebo tašek. Pořiďte si místo toho speciální sáčky na ovoce a zeleninu, které v současnosti nabízí už i velké supermarkety působící v ČR.

Na nákup si poté pořiďte látkovou tašku, která něco vydrží, nebo zkuste nakoupit pár přepravek. Nákup se vám do nich bude lépe skládat a jsou jednoduše nositelné a skladovatelné. Navštivte také bezobalové prodejny, které začínají být velkým trendem a kde si do vlastních obalů můžete stočit nejen drogistické zboží, ale i nadávkovat potraviny jako mouku, rýži atd. Na trhu jsou k dostání v mnoha designových provedeních, a proto potěší nejen planetu, ale také vaše estetické cítění a oko.  Samozřejmostí je pak třídění odpadu.

Myslete ve velkém

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik za den jako rodina odeberete energie? Bydlíte-li v rodinném domku, vyplatí se vám zainvestovat do fotovoltaiky. Díky ní přeměníte sluneční energii na energii elektrickou. Na střechu domu se umisťují panely a ve většině případech můžete ukládat nevyužitou energii do bateriového systému.

Šetřete vodou

Prvním krokem je pořízení perlátorů, a to jak do koupelny, tak do kuchyně. Díky nim můžete ušetřit tisíce korun ročně, aniž byste pocítili jakýkoli diskomfort. Na nutnost šetřit vodu ale myslete i u každodenních činností, jako je například čištění zubů nebo sprchování se. Nemějte puštěnou vodu nonstop a zastavujte ji, když ji zrovna nepotřebujete. Při spouštění spotřebičů, jako je pračka nebo myčka, volte eko programy, které mají nižší spotřebu energie i vody. Na toaletu si namontujte dvojí splachování, které vám dovolí regulovat množství použité vody.

Zdroje: Autorský článek, Kateřina Výborná - Zelená domácnost, Instagram: Czech zerowaste

Reklama