„Nejsme hrstka, ale vzorek!“ hlásali dnes odpůrci Julínkových reforem před ministerstvem zdravotnictví. Vysvětlovali tak skutečnost, že se jich příliš nesešlo.

„Žádáme Julínka, aby nás neprovokoval!“ přešli záhy k výhrůžkám. A když zaznělo: „Náš vztyčený varovný prst se změní v ruku zaťatou v pěst!“ začala jsem se rozhlížet, kde vlají rudé prapory. Nevlály, zato se na transparentech skvěla hesla jako „Julínkovy subotniky“, „Podej demisi!“, „Julínkovo zdravotnictví – novodobé nevolnictví“ a „Julínek, hrobař ÚHKT“.

„Nenechme se ovládnout monopolem kapitálu!“ pokračoval řečník v krasojízdě, opsané snad z projevů nějakého vůdce proletariátu. Ocelář Chrenek mu očividně k srdci nepřirostl.

Demonstrace, původně svolaná na protest vůči prodlužování pracovní doby lékařů o osm hodin týdně, aby nemuseli uzavírat dodatečné smlouvy na přesčasy, se tak změnila nejen v protijulínkovský pamflet, ale ve frašku hodnou Monty Pythonů.

Ne že bych byla zastáncem Julínkových reforem. Ale mám takové podezření, že touhle „proletářskou show“ si lékaři příliš nepomohli.

Co si o panu ministrovi myslíte Vy? Je Vám sympatický směr, kterým vede české zdravotnictví? Stojíte na straně demonstrujících? Jak se Vám líbí hesla „vztyčené pěsti lékařstva“?

Reklama