Jak se večer smráká, běžce často zastihne tma. Tma, která je pro nevidomé tak běžná, jako pro nás bílý den. Na cestě ve tmě nás ale vždy může zachránit ona magická, čarovná světluška, která přináší nejen světlo, ale i pocit, že nejsme ve tmě sami.

Také si rádi necháváte pod nohama ubíhat asfalt nebo polní či lesní cesty? Potom zcela určitě patříte mezi lidský druh Hommo Runningus, který se v posledních letech výrazně rozmnožil. Klusat do parku kvůli kondici a lepší figuře chodí maminky na mateřské, prací uštvané manažerky a manažeři, sedavým zaměstnáním rozlámaní úředníci, řidiči, prodavačky...

A jak se večer smráká, běžce často zastihne tma. Tma, která je pro nevidomé tak běžná, jako pro nás bílý den. Na cestě ve tmě nás ale vždy může zachránit ona magická, čarovná světluška, která přináší nejen světlo, ale i pocit, že nejsme ve tmě sami.

Před necelým půl rokem jsme přišli s kamarádem při jednom z nočních běhů na nápad: Pojďme zorganizovat pro přátele noční běh s čelovkami. Bude přeci zábavné vypadat při tom jako světluška. Jelikož naše představivost poodběhla ještě o kus dál, vymysleli jsme si, že touto akcí přímo podpoříme Nadační fond Českého rozhlasu - sbírku Světluška, která dlouhodobě směřuje svoji pomoc nevidomým. A proč to dělat jen v okruhu našich známých? Vždyť čím více nás poběží, tím větší to může být zábava, a tím více také pomůžeme Světlušce! Poběžte proto s námi. S pozdravem I běhat ve tmě má smysl,“ za organizační tým Jakub Hereš.

Zveme Vás na výjimečnou běžeckou akci „Noční běh pro Světlušku“. Pojďme Světlušce všichni naproti. Vytvořme ve tmě velký světélkující roj pro dobrou věc.

Noční běh pro Světlušku s rozsvícenými čelovkami proběhne 25. dubna 2012 večer v pražské Stromovce. Pro běžce i chodce jsou připraveny dvě trasy v délce 3 km a 5 km. Každý si může vybrat dle svých schopností a možností, procházka volným krokem je také povolena. Start začíná ve 21:00 hod od brány Výstaviště (registrace bude již od 19:00 hod). Charitativní startovné je 400 Kč a celý výtěžek je určen Nadačnímu fondu Českého rozhlasu do sbírky Světluška na pomoc nevidomým a lidem s těžkým zrakovým postižením. Noční běh pro Světlušku přijdou podpořit i známé osobnosti, např. herec, skladatel a muzikant Ondřej Brzobohatý.

Světluška propojuje světy vidících a nevidících a já mám velkou radost, že představujeme veřejnosti nevidomé sportovce. V minulém roce jsme jeli za Světluškou z Ostravy do Prahy na trojkole, které nebude chybět ani ve Stromovce. Letos se naše Světluščí štafeta složená z vidících a nevidících běžců poprvé účastnila pražského půlmaratonu a umístila se na neuvěřitelném 32. místě! A teď nás čeká běh potmě, na který se všichni těšíme. Doufám, že se nás sejde co nejvíce a společně s přáteli Světlušky a nevidomými sportovci rozsvítíme celou Stromovku,“ říká Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Přijďte nás podpořit a vezmete s sebou i své rodiny, přátele a známé. Dáte-li také vědět svým čtenářům, divákům, prostě všem, které by mohl noční běh zajímat, budeme velice rádi. Přepošlete jim prosím připojený leták nebo ho umístěte na svých webech.

Více informací o akci najdete na právě spuštěné stránce www.behprosvetlusku.cz a na Facebooku Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu.

běh

O SVĚTLUŠCE

Světluška je tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. Společně s patronkou Anetou Langerovou svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti.

Během devíti let se do projektu zapojilo více než 48 tisíc dobrovolníků a miliony dárců. Světluška rozdělila na pomoc potřebným téměř 70 milionů korun, přičemž právě v roce 2011 se toto číslo navýšilo o 9 milionů korun. Tisícům lidí, kteří nevidí, dala vědět, že na svůj nelehký úkol nejsou sami. Připojte se také!

Reklama