batole

Známe to všichni: stačí chvilka na větru jen v lehkém svetříku, sprška lezavého deště a rozmáčené střevíce, a na pár dní máme zaručeně o pořádnou rýmu postaráno. Mnohem hůř se s ní však vyrovnávají malé děti.

Začíná to zcela nevinným kýchnutím našeho miminka, a za dva dny už se nevyspí celá rodina. Dítěti se špatně dýchá, v noci se budí s pláčem a má potíže při kojení, které tak proto trvá nekonečně dlouho. Matky jsou unavené a navíc je trápí pocit nemohoucnosti, jak nemluvněti pomoci.

Na to, jak v takovém případě postupovat, jsme se zeptali lékaře specialisty ORL (ušní, nosní, krční) MUDr. Věroslava Gebouského.

Jaké je šetrné řešení?

Nejdůležitější je zajištění nosní průchodnosti, protože kojenci nejsou zvyklí a neumějí dýchat efektivně ústy. Pokud jsou k tomu ucpaným nosem donuceni, vede to k povrchnímu, a tudíž nekvalitnímu spánku a především k obtížím při kojení či sání z láhve. Oboje potom snižuje řádnou obrannou reakci proti infekci a přispívá k dalším zdravotním komplikacím.

Existuje prevence?

Prevence je důležitá ve všech oblastech medicíny, tedy i v tomto případě. Důležitým opatřením v prevenci infekcí dýchacích cest je kojení, protože v mateřském mléce jsou přenášeny jednak obranné látky, které omezují množení virů, a jednak specifické protilátky proti mikrobům, s nimiž se matka dítěte setkává.

Dále je důležité omezit kontakty novorozenců a malých kojenců s nemocnými osobami (včetně osob s obyčejnou rýmou) a minimalizovat pobyt v prostředí s velkým množstvím lidí.

Nelze zapomínat na preventivní péči o nosní sliznici. Tato péče není tak běžná jako například péče o ústní dutinu nebo pokožku. Přitom je stejně důležitá. Představuje postup, kterým ochraňujeme a posilujeme nosní sliznici, která představuje důležitou přirozenou bariéru vůči průniku infekce.

Z dalších preventivních opatření lze uvést otužování, racionální stravu kojící matky a později i dětí samotných, očkování, péči o domácí mikroklima atd.

Jaké chránit nosní sliznici?

nemoc

Péče o nosní sliznici je důležitá jak z důvodů preventivních, tak z důvodů léčebných. Začíná již zajištěním správné vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Nízká vlhkost vede k vysychání sliznice nosní, nadměrná naopak k přemnožení plísní a roztočů, kteří poškozují sliznici svými agresivními enzymy, nemluvě o jejich obrovském alergenním potenciálu.

Řasinky nosní sliznice neustále kmitají, a tím transportují hlen a inhalační nečistoty směrem ven z dýchacích cest. Preventivní šetrné zvlhčování a oplachování nosní sliznice správné funkci řasinek napomáhá. Oplachování sliznice při rýmě je také vhodné k ředění a odstraňování nahromaděného hlenu zvláště u dětí, které ještě neumějí smrkat.

K těmto účelům lze využívat nechemicky připravená léčiva, což je u malých dětí jistě výhodné. Případná aplikace dalších léčiv (antibiotika, antialergika) bude zároveň účinnější, budeme-li je aplikovat na takto připravenou a omytou sliznici.

Co užívat k zvlhčení nosní sliznice?

Jedná se o přípravky na bázi vodných roztoků k preventivnímu i léčebnému využití. Roztoky mohou být izotonické, hypotonické a hypertonické. Snášenlivost těchto roztoků je do značné míry individuální.

Nejšetrnější by měly být izotonické roztoky, které mají stejnou koncentraci iontů jako tělní tekutiny, tudíž jsou i dobře tolerovány. Navíc se některé z nich dají použít již od novorozeneckého věku. Jejich rozumné dlouhodobé užívání nezpůsobuje nežádoucí účinky, jako například některé léky na zmírnění otoku nosní sliznice (tzv. vazokonstrikční nosní kapky a spreje).

Nezanedbatelnou roli pro všechny věkové kategorie hraje nutnost sterility těchto roztoků. Protože tyto roztoky většinou neobsahují konzervační látky, existuje riziko, že dlouhodobé používaní nosních kapek v jednom dávkovači povede k jejich bakteriální kontaminaci. Proto je vhodné zvláště pro nejmenší děti používat sterilně balené roztoky pro jednorázové použití, například ampule.

Kolik taková „údržba“ stojí?

Podle výrobce a složení preparátu stojí preventivní ošetřování nosní sliznice výše uvedeným způsobem v řádu několika korun až desítek korun týdně. Částka je ale jistě nižší než například u přípravků, které dlouhodobě používáme k preventivnímu ošetřování pokožky, což pokládáme za samozřejmé, automatické… Rozhodně se však investovat pár korun do prevence ošetření nosní sliznice u batolete vyplatí!

A vzhledem k nástupu podzimních plískanic je nejvyšší čas!