cl.jpg
Foto: Shutterstock

Jaké jsou varovné signály, že pejsek může mít alergii? Jakmile začnete pozorovat, že se zvíře drbe více než je obvyklé, vykousává si srst, zarudne mu kůže okolo očí nebo je jeho kůže zarůžovělá a může i nezdravě zapáchat, zpozorněte. Objevit se může dokonce i vyrážka mezi prsty a kolem čenichu. Častým znakem alergií mohou být též záněty uší, které se i přes léčení kapkami neustále vrací. Pokud u pejska vidíte varovné symptomy, je důležité zajít k veterináři a začít se více zajímat, čím pejska krmíte. Alergie se u psů může projevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji to bývá v jeho prvních dvou letech.

Pes nemá alergii na krmivo jako celek
Mnoho chovatelů při prvních alergických příznacích změní celou značku krmiva, protože se domnívá, že alergie pochází z granulí jako celku. Jedná se ale o mýtus. Potravinová alergie u psa pochází většinou z určité složky, která je v krmivu obsažená. Často to bývá intolerance různých přísad v krmivu, jako je sója, obiloviny nebo chemická dochucovadla.

Na jakou látku je pejsek alergický, může odborným krevním testem zjistit veterinář. Majitel psa pak podle výsledku zvířeti sestaví vhodný jídelníček. Důležitá je ale prevence v podobě zdravého a kvalitního krmiva.

Čtěte obaly krmiv
„Je proto velmi klíčové číst složení krmiva. Především u „podezřele“ levných krmiv. Ty jsou zpravidla „zpestřená“ konzervanty, chemií a je v nich málo bílkovin. Každé granule musí mít na svém obalu uvedeno složení. Nekupujte krmivo s obsahem obilí, sóji, lepku (především s pšenicí). Naopak kupujte krmiva, která obsahují dostatek přírodních vitamínů, minerálů, vlákniny pro zdravé trávení potravy.  Důležitou složkou by také měla být probiotika (laktobacily). Ta umí skvěle pomoci při alergiích u psa. Používat je můžete i ve formě doplňku potravy, jako je například jogurt pro psy. Krmivo by nemělo obsahovat obilí, ale dobře stravitelné obiloviny (zdroj uhlohydrátů, tj. energie), jako jsou např. rýžové vločky,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.

Máte-li citlivého pejska, tak kromě krmiva používejte i hypoalergenní kosmetiku.

Reklama