UTRECHT – Holandští vědci přišli s radostnou zprávou pro všechny ženy, které musely, či musejí podstoupit hysterektomii, tedy chirurgické odnětí dělohy.

Podle lékařů tento chirurgický zákrok totiž v žádném případě ženám nenaruší jejich sexuální život a nevede ke snížení sexuálního potěšení.
Holanďané to zjistili průzkumem mezi čtyřmi stovkami žen, které se operaci podrobily. Výsledky byly nadmíru pozitivní.

"Můžeme dokonce konstatovat, že se ve všech případech u pacientek sexuální rozkoš a uspokojení spíše zlepšilo než naopak," uvedl doktor Jan-Paul Roovers z Univerzitního lékařského centra v holandském Utrechtu.
"Popřeli jsme tak všechny obavy, které ženy před odnětím dělohy většinou měly. Domnívaly se, že sex už nikdy nebude, co býval. Je to jen pověra. Na sexualitu tato operace nemá žádný vliv. Ať už se jednalo o částečné či celkové odnětí dělohy, ženy uvedly, že to pro ně znamená daleko méně sexuálních problémů, než měly před operací," dodal doktor Roovers.

Hysterektomie je ve Spojených státech a Velké Británii po císařském řezu druhou nejčastější operací u žen.
Podstupuje ji také třetina žen starších šedesáti let.
Typ operace podle Rooverse záleží na důvodu, proč byla ženě hysterektomie provedena. "Časté jsou menstruační důvody, benigní nádory v děložní stěně nebo rakovina," upřesnil Jan-Paul Roovers.