,,Zájem o hypoteční úvěry je letos ještě silnější než v minulém roce. Dosud není vyjasněná situace týkající se výše DPH na stavební práce pro bydlení od roku 2008 a lidé se tedy obávají zhoršení dostupnosti bydlení, což prokázal průzkum provedený na jaře pro Hypoteční banku," tvrdí Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. A co že je to vlastně hypotéka? Na co všechno si ji můžete vzít, jak si ji zařídit, na jakou banku se obrátit a na co si dát pozor? Vezmeme si to popořadě...
Co je to hypotéka?
Hypotéka je druhem úvěru poskytovaným jak fyzickým, tak i právnickým osobám na investice do nemovitosti. Jedná se o úvěr dlouhodobý, obvykle minimálně na dobu 5 let a maximálně na dobu 20 let. Nemovitost, na kterou je hypotéka poskytována, musí být v osobním vlastnictví žadatele o úvěr, protože ze zákona musí být tato nemovitost zastavena ve prospěch hypoteční banky. Hypoteční úvěry jsou standardně poskytovány do výše 70 % odhadní ceny nemovitosti.
Hypoteční úvěry jsou oprávněny poskytovat pouze banky, které mají oprávnění k vydávání takzvaných hypotečních zástavních listů (nástrojů kryjících hypoteční úvěry). V ČR je takovýchto bank v současnosti přes desítku. První hypotéky ovšem poskytovali svým ,,klientům" už Keltové a Římané.
Americká hypotéka
Od roku 2004 však už nemusíte hypoteční úvěr využít k investici do nemovitosti - můžete si za něj koupit prakticky cokoliv - auto, šaty, nebo s ním můžete třeba podnikat. Jde jen o to, že za tento úvěr ručíte nemovitostí, třeba i rozestavěnou, která musí být ve vašem vlastnictví. Protože tento typ úvěrů bývá využíván především v USA, říká se mu ,,americká hypotéka". Takový úvěr má sice nižší splátky než klasický spotřebitelský úvěr a je tak výhodnější, ale pozor, pokud tento úvěr nedokážete splácet, nepřijdete o podnikání nebo o auto, ale o svůj domeček nebo byteček!
Relativní novinkou na poli hypoték jsou hypotéky na ještě nekoupenou nemovitost. Měly by pomoci klientovi při jednání s prodávajícím, kterému může prokázat, že "na to má" a vyhnout se riziku, že ten vyhlédnutou nemovitost prodá mezitím jinému zájemci. Na toto hledání nemovitosti má klient České spořitelny šest a klient GE Money Bank devět měsíců od podpisu smlouvy - v případě GE Money Bank se podepisuje smlouva o smlouvě budoucí, v případě ČS rovnou úvěrová smlouva. Produkt České spořitelny nese název "Hypotéka na počkání", produkt GE Money byl pojmenován "HypoExpres". Ovšem pozor - i pokud si vhodnou nemovitost nenajdete a hypotéku nakonec neuzavřete, zaplatíte bance poplatek za zpracování úvěru - většinou ve výši první splátky, kolem pěti až deseti tisíc! (indicie - Argentina)
Při sjednávání hypotéky si musíte dát pozor na to, jaká je reálná úroková sazba - ne všechny banky ji totiž uvádí. Reálná sazba je taková úroková sazba z hypotečního úvěru, do jejíž výše je zahrnut i poplatek za zpracování úvěru, poplatek za vedení úvěrového účtu a případné úrokové zvýhodnění ve výši 1% při nároku na státní podporu. Při výpočtu této sazby nejsou brány v úvahu další poplatky související s poskytnutím hypotečního úvěru (životní pojištění, pojištění nemovitosti, ...), takže ještě pořád nemusí jít o konečnou částku. Zároveň je dobré si uvědomit, že hypotéky jsou pro banky výhodné, proto se ostatně tak předhánějí v nabídkách - například u Poštovní spořitelny je možné sjednat si hypotéku i na poště, v GE Money Bank klientovi na pobočce schválí výši hypotéky do tří hodin, v České spořitelně zase může úvěrovou smlouvu podepsat během jediné návštěvy v bance a stačí mu k tomu občanský průkaz (musí samozřejmě také podepsat čestné prohlášení o výši svého příjmu). Pokud tedy žádáte o hypotéku, mělo by přinejmenším vyřízení hypotéky proběhnout zdarma.
U koho jsou nejvýhodnější?
Nejnižší reálnou sazbu za hypotéku ve výši 3,46 % zaplatíte u Wüstenrot. Těsně za ní stojí eBanka s reálnou úrokovou sazbou ve výši 3,49 %. Poté následuje Komerční banka, Česká spořitelna a ČSOB. Nejvíce zaplatíte GE Money Bank - 4,25 % - především kvůli drahému vedení účtu, a Hypoteční bance - 4,28 % - kvůli poměrně vysoké úrokové sazbě. V úvahu ovšem musíte brát i to, na jak vysokou částku žádáte hypotéku, jak rychle ji hodláte splatit a za jakých podmínek ji uzavíráte. Pokud chcete přibližně vědět, kolik budete měsíčně splácet při určité výši hypotéky, můžete použít hypoteční kalkulačku zde.
,,Zájem o řešení vlastního bydlení je také podněcován blížící se deregulací nájemného. Navíc své bydlení nyní hledají lidé z populačně silných ročníků 70. let, kteří zakládají rodiny," říká Jan Sadil k rostoucímu zájmu obyvatel České republiky o hypotéky. Zároveň tvrdí: ,,Vše nasvědčuje tomu, že úrokové sazby na trhu
v budoucnu spíše mírně porostou. Tento trend je patrný už od července. Nebudou to ale změny, které by zásadním způsobem omezily zájem o hypotéky a ohrozily jejich dostupnost."
Máte uzavřenou nějakou hypotéku? U jaké banky? Jak jste s ní spokojena? Nebo o hypotéce zatím jen uvažujete? Nebo byste si ji naopak nikdy nevzala?
Nový komentář
Komentáře
Já jsem si zadala všechny potřebné údaje k hypotéce na https://hypotlapka.cz a dál jsem už nemusela nic řešit. Hned jsem totiž dostala srovnání o tom, jaká hypotéka je pro mě nejvýhodnější a to mi ušetřilo spoustu času.
My už máme konečně podané stavební povolení a schválenou hypo. Musím ale uznat, že to povolení to bylo teda něco... Tolik papírování a vyjádření z různých institucí... Třeba na požárně bezpečnostní řešení to jsem si vyloženě vzala firmu https://pozarne-bezpecnostni-reseni.cz/
S manželem jsme chtěli mít svůj vlastní dům a hypotéka byla nejlepším řešením, jelikož jsme neměli tolik vlastních financí na koupi domu. Splácíme již několik let a jsme velice spokojení, protože máme svůj vlastní dům, který jsme si postavili podle svých vlastních představ. Pro jistotu máme i pojistku pro případ nemožnosti splácet, a ještě si oba platíme životní pojištění, aby po nás nezůstali dluhy.
Ahoj chtěla bych se zeptat. Chtěla bych si v příštím roce brát hypotéku s manželem. Chtěla bych si proto sjednat životní pojištění pro sebe i pro manžela. Kde o vyřídit výhodně?
Pěkný přeji všem :) Ještě bych k tomu doplnila, že trošku jinak to je pokud jste osvč, v tom případě může být žádost o hypotéku malinko komplikovanější ale vyřešit se to i tak dá v pohodě. Hypotéka pro podnikatele je téma které se řeší například zde https://www.gentlemenfin.cz/hypoteky/ píší tam vše co je k žádosti potřeba a nabízí i rady...
Taky teď s manželem řešíme hypotéku a dost nám v tomto pomohl článek na https://www.duofinance.cz/vyplati-se-dnes-hypoteka Díky tomu jsme si totiž ujasnili, že v našem případě se nám hypotéka opravdu vyplatí, protože splátka hypotéky je pro nás nižší než nájem který platíme teď.
Díky moc za info. My s mužem právě už nějakou dobu přemýšlíme nad tím, že bychom si na hypotéku pořídili další byt, který bychom rádi někomu pronajímali. Už jsme se i na nějaké byty dívali a dost se nám zalíbil jeden, který mají na https://www.psn.cz/
My jsme si nedávno s mojí manželkou brali hypotéku na naše první bydlení u https://www.burinka.cz/hypouver/ a probíhalo to bez jakéhokoliv problému. S hypotékou jsme doposud neměli žádnou zkušenost, ale paní v bance nám dokázala moc hezky poradit a vše nám vysvětlila.
Jak na hypotéku? To snad ani recept neexistuje, když vám ji nechtějí dát, tak ji nedají, ikdyz splňujete všechny podmínky. Hodně záleží na lidech.
Já mám hypo u Hypoteční banky, protože to byla jediná banka, která mi půjčila na družstevní byt a nepožadovala ručitele (což by byl problém protože starší z rodičů má do důchodu 10 let) ale zástavu jiné nemovitosti (takže stačil byt rodičů).
Co se týče těch úroků, tak se už směju při každé reklamě na toto téma. Realita je opravdu trochu jinde. I údaje v článku jsou dost zavádějící, např. to o drahém vedení účtu - co jsem tak zjišťovala tak všechny banky mají vedení hypo účtu za 150,- měsíčně + za výpisy a pohyby na účtu. Stejně tak vyřízení hypotéky není zdarma snad nikde.
Ono je určitě něco jinýho půjčovat si třeba 70% ceny než si chtít půjčit na dům a ještě třeba na rekonstrukci. Je to vlastně logický, když chcete mega a půl a barák má hodnotu mega tak chtějí další ručitele...
Rikina: jak píše Jaštěřička - my ručíme domem, půjčovali jsme si 2/3 ceny domu a žádné ručitele jsme nepotřebovali...
Rikina: To je zas individuální.Záleží kolik si půjčuješ.Mě to stačilo.
Vivian: To je totéž,záleží,jak to máš celé nastavené. Těch variant je staršn ěmoc.
Jaštěrička: my třeba máme hypotéku, kdy můžeme dát mimořádnou splátku kdykoli, ne jen ke konci fixace...
Žížala: nemovitost sama nestačí. Mé sestře museli dělat ručitele oba rodiče, i přesto, že jsou již důchodci, a zaručit se svým bytem. Což je děs. Naštěstí ona to má už splacené, měla hypotéku jen na 5 let. Ale to já bych nemohla :-(((
Žížala: U stavebka je jedno velké minus.Sice máš polovinu našetřeno,ale úrok platíš z celé částky.A má to spoustu dalších zádrhelů.
gimulka: No,ona je to docela loterie.Kdo si bral hypo před pěti lety a dal si fxc na pět let,tak se chytá za hlavu...bo to šlo dost dolů.Ono se to na těch 20 let dopředu špatně odhaduje,co udělá trh.Navíc předčasně splatit to můžeš pouze v roce,kdy ti končí fixace, na to bacha.
Jinak mám pocit že se v poslední době lidi v mém okolí okdlánějí od bankovních hypo a berou to přes stavební spořitelny...
Meandre: školník a nemovitost sama jako záruky na hypo nestačí ?
gimulka: Mám na tři roky.Obvykle s eer ena rok,ale může šmít fix až n a15 let.Já zvolila kompromis,protože to teď docela leze nahoru. Samo,že do reklamy ti dají to nejlákavější :o) Proto jsi člověk myslící,aby sis tohle vše prošla a neskočila po prvním,co ti nabízí.