Zdroj: Shutterstock

„Pro maminky se v období těhotenství a v době porodu stáváme takovými průvodkyněmi, které se s příchodem děťátka navždy zapíšou do jejich životního příběhu. Proto je i pro nás velmi důležité, aby porod proběhl co nejlépe. Pokud maminku můžeme podpořit vstřícností a znalostí hypnoporodních technik, celý smysl hypnoporodu a jeho význam se mnohokrát znásobí. Práce s dobře připravenou a optimisticky naladěnou maminkou je pro nás všechny splněným snem. Vždyť nejkrásnějším darem pro každou ženu je právě zázrak zrození. A právě tato myšlenka nás nedávno přivedla k oslovení organizace Jemné Zrození a uspořádání workshopu pro tým naší porodnice. Zúčastnili se ho jak porodní asistentky, tak i lékaři a zástupkyně oddělení neonatologie – to proto, abychom byli všichni připraveni na požadavky těchto maminek,“ vypráví Eva Minaříková, vedoucí porodních asistentek v Porodnici Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.

Na workshopu se tým z mělnické porodnice seznámil s kouzlem hypnoporodu a s kompletním konceptem Předporodní přípravy s Hypnoporodem. „Uvědomili jsme si, že bychom chtěli, aby se hypnoporod stal součástí naší běžné praxe. Dnes ve spolupráci s lektorkami z Jemného Zrození připravujeme první kurzy v naší mělnické porodnici,“ dodává Eva Minaříková.

Co je to hypnoporod?

„Hypno“ ve slově „hypnoporod“ odkazuje na hypnoterapii, která se v programu využívá k uvolnění strachu a vyplavení endorfinů v některých chvílích během porodu. Za pomoci hypnoterapie může být porod miminka klidnější a pohodovější zážitek, který si maminka řídí sama podle svých pocitů a vnitřního hlasu – maminka zde není jen bezmocný pasažér. A to je jeden z faktorů, které mnohdy snižují nutnost vnějších zásahů během porodu. U hypnoporodu jde rovným dílem o filozofii a techniky. Když žena i její doprovod dokáží k porodu přistupovat beze strachu a s vědomostmi, dobrou oporou a potřebnými prostředky, potom může porod být pozitivní a obohacující zkušenost. Hlavním významem je pomoci ženám porodit své dítě dle svých přání, v klidu, uvolnění a napojení se na miminko a vlastní tělo. Hypnoporod maminkám pomůže ponořit se do stavu hluboké relaxace v průběhu porodu a porodit své dítě přirozeně, pokud možno bez léků a lékařských zásahů,“ uvádí Petra Bendlová, lektorka Jemného Zrození.


Víkendové kurzy hypnoporodu v Porodnici Mělník
Maminky, které se chystají přivést na svět své děťátko v mělnické porodnici pomocí hypnoporodních technik, již nemusí s bříškem absolvovat, někdy i náročné, cesty do Prahy. Jemné Zrození a Porodnice Mělník společně připravily první kurzy hypnoporodu přímo v Porodnici Mělník, v prostorách tělocvičny určené pro předporodní kurzy. Setkají se zde s lektorkami hypnoporodu, ale i s našimi porodními asistentkami, které je přímo na místě provedou porodnicí a zodpoví maminkám a tatínkům otázky s porodem spojené. O termínech a kapacitě se maminky mohou informovat na FB stránce Porodnice Mělník a také na stránkách Jemného Zrození. Termíny budou na facebookovém profilu porodnice zveřejněny v předstihu. Kurzy jsou naplánované vždy na jeden víkend v měsíci a jsou určené pro páry i pro samotné nastávající maminky.

Reklama