pigment.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Za hyperpigmentací stojí zvýšená produkce malaninu, což je přirozený pigment, který dává pokožce, vlasům i očím jejich barvu. Jak už bylo řečeno, na hyperpigmentaci mají vliv jak vnitřní, tak vnější faktory. Nadměrnou tvorbu melaninu totiž mohou vyvolat jak hormonální vlivy, věk či určité predispozice, tak znečištěné ovzduší, sluneční paprsky nebo poranění.

Slunce jako hlavní viník

Vzhledem k tomu, že právě sluneční paprsky stojí za tvorbou melaninu, je sluneční záření viníkem číslo jedna. Melanin normálně působí jakožto ochrana proti UV záření a vytváří tak opálení. Při dlouhodobém a nadměrném vystavování slunci se ovšem tento proces naruší a vyvolá hyperpigmentaci.

Nejedná se pouze o kosmetický problém. Velké a dosti viditelné tmavé skvrny mohou mít dokonce vliv na sebevědomí, psychiku a kvalitu života.

S hyperpigmentací se dá bojovat, ačkoli se jedná o běh na dlouhou trať. Odbornice v péči o pokožku Tiara Willis pro Healthline uvedla několik kroků, které je třeba dodržovat, když se chceme zbavit pigmentových skvrn.

  • Peelingy – Hlavní roli v boji proti tomuto typu skvrn hrají peelingy. Willis klade důraz na používání peelingů jednou až dvakrát týdně, přičemž upřednostňuje chemické peelingy před těmi fyzikálními. Složky jako kyselina glykolová, salicylová a mléčná, jsou ideální pro zvládnutí hyperpigmentace.

peelin.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

  • Antioxidanty – v produktech se zaměřujte na obsah resveratrolu, vitamínu E či jiných antioxidantů.
  • Ochrana před sluncem – nejdůležitějším krokem je používání opalovacího krému a to nejen během slunečných dní. Důležitá je i prevence.
  • Přípravky rozjasňující pleť – sáhněte po produktech, které obsahují například vitamín C, niacinamid, retinol nebo alfa arbutin, které dočasně vyrovnají produkci melaninu, obnoví rovnováhu tónu pleti a rozjasní stávající skvrny.

Zdroj info: healthline, Tiara Willis, laroche-posayeucerin

Reklama