hyper-mocak-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Běžně močový měchýř pojme přibližně 600 ml moči. Teprve, když se močový měchýř naplní, vyšle centrální nervová soustava signál k jeho vyprázdnění a svaly močového měchýře se stáhnou. Pokud je ale močový měchýř hyperaktivní, dochází k tomu, že se stahuje, i když není zcela naplněn.

Příznaky hyperaktivního močového měchýře mohou zahrnovat:

  • Naléhavou a nekontrolovatelnou potřebu močit (urgence)
  • Časté nedobrovolné úniky moči (inkontinence)
  • Časté močení – více než osmkrát během 24 hodin
  • Časté noční močení (nykturie) – více než jednou za noc

Samozřejmě se může stát, že i se zdravým močovým měchýřem občas přes den močíte častěji z důvodu většího příjmu tekutin, ovšem v případě hyperaktivního močového měchýře není rozhodně doporučováno snižovat množství přijatých tekutin za účelem snížení frekvence močení. Problém se tím totiž nevyřeší a navíc si zaděláte na dehydrataci.

V případě, že u sebe tyto příznaky pozorujete, je na místě navštívit vašeho urologa, gynekologa či praktického lékaře. Je nutné provést diagnostiku a následnou léčbu. Ta může spočívat v úpravě životního stylu, posilování svalů pánevního dna, brání léků či v chirurgickém zákroku.

doc.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Lidé, kteří trpí těmito problémy, mohou také začít omezovat společenské aktivity, což může vést ke snížené kvalitě života, izolaci a emocionální úzkosti. Proto pokud se vás tento článek týká, neváhejte, a vyhledejte pomoc.

Zdroj info: feminahealthlinemayoclinicvitaliawikipedia

Reklama